Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

170313 debata - Dyskusja na ten temat będzie zawsze. Jako marszałek zauważam zmianę polityki rządu w kwestii samorządów i widzę zwrot w dobrym kierunku - powiedział podczas dyskusji marszałek Władysław Ortyl. Debatę zorganizowała redakcja Rzeczpospolitej oraz Instytut Studiów Wschodnich. "Razem czy osobo – polityka samorządu versus polityka rządu” to przewodni temat dyskusji.

Oprócz gospodarza województwa podkarpackiego wzięli w niej udział: - Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa - Robert Perkowski, burmistrz miasta Ząbki - Paweł Mucha, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta - Piotr Zgorzelski, poseł PSL, wiceprzewodniczący sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej - prof. Paweł Swianiewicz, Uniwersytet Warszawski. Przejmowanie kompetencji samorządów, zbytnie upolitycznienie versus technokratyczne podejście to główne problemy o których debatowano. Jakie są właściwie samorządy; czy samorządowcy powinni być politykami czy menadżerami? Takie pytania również padły podczas ciekawej i merytorycznej rozmowy.

- Widać zmianę kursu w polityce samorządowej rządu. Widać dużą odpowiedzialność państwa, za rozwój kraju również na poziomie lokalnym. Nie zauważyłem nic co dyskryminuje moje województwo w tym podejściu - podkreślał marszałek.

Wtórował mu burmistrz Ząbek oraz Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta. Poseł PSL Piotr Zgorzelski miał inne zdanie w tej kwestii przypominając oddolne działania samorządowców, którzy sprzeciwiają się niektórym posunięciom Rady Ministrów.

- Spory są zawsze. W poprzedniej kadencji też nie było sielanki. Wydaje mi się że często to dylemat między autonomią samorządu a spójnością państwa. Spór, który w tym przypadku jest w tym momencie czymś normalnym, jest też niepotrzebnie upolityczniony. Brakuje mi debaty, razi mnie czasami pośpiech w procedowaniu niektórych ustaw - powiedział prof. Paweł Swianiewicz.

- Ta debata się toczy. Nie można powiedzieć że jej nie ma. Przypomnę chociażby spotkanie samorządowców z premier Beatą Szydło, które odbyło się na Podkarpaciu, w naszym centrum wystawienniczo-kongresowym G2A Arena. Padło wiele pytań, była ciekawa i merytoryczna dyskusja - dodał Władysław Ortyl.

Wtórował mu Paweł Mucha.

- Przypomnę, że odchodzimy od modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego modelu, który promował duże ośrodki. Rząd chce prowadzić politykę zrównoważonego rozwoju. Występuje dziś jako przedstawiciel Kancelarii Prezydenta, ale jestem także radnym województwa mazowieckiego więc te problemy są mi dobrze znane - dodał.

Debata, która trwała ponad półtorej godziny miała ciekawy a przede wszystkim merytoryczny przebieg i jednocześnie była zapowiedzią Europejskiego Kongresu Samorządów, który pod koniec marca odbędzie się w Krakowie. Szerszą relację z debaty redakcja Rzeczpospolitej zamieści w środowym wydaniu gazety.

Tomasz Leyko 
rzecznik prasowy UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego