Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Debata o kondycji podkarpackiej służby zdrowia zdominowała wrześniową sesję sejmiku województwa podkarpackiego.  Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał marszałek Władysław Ortyl, który podczas krótkiej prezentacji omówił jak wygląda sytuacja w szpitalach zarządzanych przez samorząd województwa, skąd wzięły się duże zobowiązania i  jakie są plany zarządu na poprawę tej sytuacji.

Od sześciu lat wzrost środków w systemie ochrony zdrowia został zatrzymany na tym samym poziomie. Tylko były aneksy do umów, a liczba pacjentów wzrastała. Dopiero od tego roku, od IV kwartału wielkość środków w systemie zdrowia zwiększa się. I jest przewidywalny progres w kolejnych latach. Samorząd województwa likwiduje dług, który powstał. Już wpłaciliśmy do systemu 21 mln zł. Na dzisiejszej sesji zwiększamy te środki o 12 mln. Zostanie nam jeszcze 8 mln. Będziemy myśleli o tym na kolejnych sesjach – tłumaczył marszałek Ortyl, dodając, że zarząd przygotowuje strategie dla szpitali, programy restrukturyzacji i konsoliduje kredyty, aby długi placówek mogły być zrestrukturyzowane.

Marszałek Ortyl mówił też o inwestycjach w służbę zdrowia, które sięgają 540 mln złotych. Są to projekty realizowane przez szpitale wojewódzkie i powiatowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Dokładną informację o wynikach finansowych szpitali przedstawił Stanisław Kruczek - odpowiedzialny w zarządzie za służbę zdrowia. Szczegółowe dane dotyczące zobowiązań długoterminowych i wymagalnych uzupełniał komentarzem dotyczącym przyczyn oraz planowanych działań naprawczych.

W tej chwili następuje pewna kumulacja zadłużenia długoterminowego z wymagalnym. Ono jest spowodowane zła historią. Może w 2012 roku – jak prezentuje to opozycja – była najlepsza sytuacja w systemie, ale tylko dlatego, że w tamtym czasie punkt wyceny procedury medycznej kosztował 52 zł. i ta wycena została do dnia dzisiejszego. Dopiero sieć szpitali spowodowała, że będziemy mieć realny wzrost o 4% punktu wyceny procedury medycznej. To zamrożenie miało konsekwencje w przychodach naszych placówek i wszystkich innych w Polsce – mówił S. Kruczek, dodając, że działania naprawcze trwają, a wśród nich jest m.in. konsolidacja szpitali, która skonkretyzuje sieć placówek i wpłynie na wzrost poziomu ich finansowania.

W debacie głos zabierali także radni opozycji, krytykując zbyt duże ich zdaniem zadłużenie wojewódzkich placówek służby zdrowia . Sławomir Miklicz apelował też do zarządu o większe pokrycie strat szpitali.  Odpowiadając na te zarzuty marszałek Ortyl powiedział:

Zatrzymano środki w NFZ, a przyrostu pacjentów PO nie zdołała zatrzymać – ripostował marszałek Ortyl.

Na sesji obecny był także Piotr Gryza – podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, który mówił o idei sieci szpitali i zmianach jakie ma wprowadzić w szpitalach:

Trzeba zatrzymać zadłużenie szpitali i system który wdrażamy, czyli sieć szpitali, jest tym ważnym elementem. Budujemy plan finansowy szpitali na podstawie rzeczywistego wykonania z 2015 roku co oddaje charakter pracy. Po drugie zwiększamy wycenę świadczeń. Po trzecie wprowadzamy elementy efektywnościowe, które mają zwiększyć sprawność zarządzania szpitalem – mówił Piotr Gryza.

Działania naprawcze prowadzone w największych szpitalach w regionie omówili ich dyrektorzy. Okazało się, że szpital wojewódzki w Przemyślu ma pierwsze sukcesy po wprowadzeniu planu naprawczego: w trzecim kwartale nie będzie miał strat do pokrycia.

Dyrektor Klinicznego Szpitala nr 2 w Rzeszowie zapowiedział z kolei, że placówkę czeka mocna restrukturyzacja. Wśród licznych zmian, które nastąpią jest m.in. reorganizacja Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ale nie tylko:

Druga zmiana to kwestia umiejscowienia oddziałów na jednym poziomie. Jeżeli mamy chirurgię dzieci z urologią, neurologie czy kardiologię na różnych oddziałach to powinny być na jednym piętrze. Personel mógłby być lepiej wykorzystany. Można przeorganizować funkcjonowanie całego oddziału, łącznie z korzyściami finansowymi – tłumaczył dyr. KSW nr 2 w Rzeszowie Krzysztof Bałata.

Oprócz spraw dotyczących ochrony zdrowia radni zajmowali się także innymi kwestiami, m.in. budżetem.

Jest ponad 50 punktów w dzisiejszym porządku obrad, m.in. kwestie związane z obszarami chronionego krajobrazu, ale także przede wszystkim zmiany budżetowe, a także sprawy Podkarpackiego Funduszu Rozwoju.  Podczas sesji przedstawianych jest też szereg informacji o bieżącej działalności zarządu i władz województwa – mówił Jerzy Cypryś – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, dodając:

Myślę, że każdy poruszany w trakcie obrad sejmiku temat jest ważny, bo odnosi się do konkretnej dziedziny i bez debaty i podjęcia decyzji w każdej z tych dziedzin województwo nie ruszyłoby do przodu. Oczywiście można stosować gradacje, które są ważniejsze, natomiast wszystkie zadania z zakresu  działań województwa radni traktują z należytą powagą i starannością.  ​

W porządku obrad znalazł się też ważny punkt o przekazaniu 120 tys. złotych pomocy dla gminy Sośno w województwie kujawsko-pomorskim, która ucierpiała podczas czerwcowych nawałnic.

 

Teks/fot. Monika Konopka
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego