Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Dokapitalizowanie spółki Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka, pieniądze na budowę Centrum Lekkoatletycznego, przyznanie zaszczytnych tytułów „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” oraz upamiętnienie zasług polskiego harcerstwa – to główne tematy lutowych obrad sejmiku województwa podkarpackiego.

Na początek jednak modlitwą i minutą ciszy radni uczcili pamięć śp. Lesława Kornaka, dyrektora Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego UMWP, który odpowiadał za rozwój  infrastruktury komunikacyjnej Podkarpacia. Pod jego kierownictwem powstało wiele ważnych dla regionu inwestycji oraz projektów drogowych i kolejowych, między innymi obwodnic Sokołowa Małopolskiego, Strzyżowa czy Mielca. Bardzo zaangażowany był w projekt budowy Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej oraz uruchomienie połączeń transgranicznych Polska  - Słowacja.

Na lutowej sesji radni województwa zdecydowali o nadaniu dwóch Odznak Honorowych „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Pierwszej - kardynałowi Władysławowi Rubinowi, żołnierzowi kampanii wrześniowej 1939 roku, więźniowi łagru pod Archangielskiem, który przez lata był rektorem Papieskiego Kolegium Polskiego w Rzymie oraz biskupem pomocniczym Prymasa Polski dla Duszpasterstwa Emigracji. Duchowny przez lata był duszpasterzem polskiej emigracji rozsianej po świecie. Podczas pontyfikatu Jana Pawła II kardynał był także jednym z najbliższych współpracowników papieża.     

Przez aklamację radni przyjęli także drugą uchwałę o nadaniu odznaki „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego” . Uhonorowano 21 Brygadę Strzelców Podhalańskich.

W sesji uczestniczyła liczna grupa harcerzy i zuchów z różnych zakątków Podkarpacia. W czasie obrad radni przyjęli stanowisko w sprawie upamiętnienia zasług polskiego harcerstwa, w setną rocznicę jego zjednoczenia.   

„Obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości to szczególny moment przywołania bohaterów dziejowego sukcesu, którzy w latach narodowej mobilizacji, na różnych polach zmagań politycznych, militarnych, społecznych czy kulturalnych pracowali na rzecz Wolnej Ojczyzny. W zaszczytnym gronie różnych warstw i grup społecznych – autorów Niepodległej, znajduje się również polskie harcerstwo. Radni Województwa Podkarpackiego, w stulecie powstania Związku Harcerstwa Polskiego, oddają hołd wszystkim reprezentantom polskiego harcerstwa, którzy zasłużyli się Ojczyźnie oraz idei niepodległości – stanowisko sejmiku województwa przedstawiła na sesji radna Anna Huk. Sejmik Województwa Podkarpackiego wyraża przekonanie, że wspomnienie niepodległościowych zasług polskiego harcerstwa w 100. rocznicę powołania Związku Harcerstwa Polskiego oraz 100. rocznicę odzyskania Niepodległości, będzie służyło dalszemu podtrzymywaniu tradycji polskiego harcerstwa, ale i budowie silnej wspólnoty narodowej, która na patriotycznym i niepodległościowym fundamencie będzie kontynuować swoją pracę obywatelską, społeczną, kulturalną”- odczytała radna Huk w sejmikowym stanowisku.     

Za uhonorowanie pracy harcerzy podziękował hm. Mariusz Bezdzietny HR Komendant Chorągwi Podkarpackiej ZHP. Za udział w sesji dziękował harcerzom marszałek Władysław Ortyl. 

Dziękujemy Wam za szlachetne postawy, za tworzenie wzoru postępowania, za to że zajmujcie się sprawami ważnymi. Dziękujemy także za to, że zawsze można na Was liczyć oraz za to, że tak pięknie włączacie się w 100-lecie naszej niepodległości – mówił do harcerzy marszałek Ortyl.

Radni województwa jednogłośnie zdecydowali o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki Port Lotniczy Rzeszów – Jasionka o kwotę 6 mln złotych. Spółka zarządza podrzeszowskim lotniskiem. 

Chcemy dyskutować o rozwoju naszego regionalnego portu lotniczego. Inwestujemy w niego.  Uruchamiany kolejne loty, tym razem to loty do Tel Awiwu i Nowego Jorku. W tych lotach do USA rusza cargo. Na razie na małą skalę, bo to jest 10 ton w lukach Dreamlinera, ale to dopiero początek. Chcemy dyskutować o przyszłości naszego portu w kontekście chociażby budowy centralnego portu komunikacyjnego. Taką dużą debatę planujemy przeprowadzić w maju lub czerwcu – mówił na temat sejmikowej uchwały marszałek Władysław Ortyl.  

Radni zdecydowali także o przekazaniu dla Rzeszowa 8 milionów złotych, jako wkład województwa w budowę Podkarpackiego Centrum Lekkoatletycznego w Rzeszowie.

Mamy zdolną młodzież, chcemy , aby miała dobre warunki do odkrywania i szlifowania talentów, A lekkoatletyka, która jest przecież królową sportu nie miała do tej pory odpowiednich warunków, by się rozwijać – cieszył się z decyzji radnych marszałek Ortyl.

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Michał Mielniczuk
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego