Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

180324 slowikOd ponad 25 lat kieruje oddziałem Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Duszpasterską posługę wypełnił pracą na rzecz potrzebujących. Dziś, ks. Stanisław Słowik dołączył do grona Zasłużonych dla Województwa Podkarpackiego. Honorową odznakę z rąk przedstawicieli władz regionu, odebrał podczas obrad Sejmiku Rehabilitacyjnego Województwa Podkarpackiego.

Sejmik Rehabilitacyjny zebrał się już po raz 27. Spotkanie poprzedziła msza święta w kościele oo. Bernardynów, pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby. Uroczysta sesja zgromadziła wielu gości, wśród których znaleźli się parlamentarzyści: Krystyna Wróblewska oraz Wojciech Buczak. Obecny był marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Maria Kurowska, przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś, nie zabrakło gospodarza urzędu - wicewojewody Lucyny Podhalicz. Radnych województwa reprezentowała Ewa Draus. Byli przedstawiciele wielu samorządów, organizacji pozarządowych oraz uczestnicy Sejmiku Rehabilitacyjnego. Wręczenie odznaki odbyło się w Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego.

Jako pierwszy, głos zabrał Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś.

Sejmik Województwa Podkarpackiego ma taką niezwykłą odznakę, którą stara się honorować osoby, które tworzą historię naszego regionu. Jednym z takich ludzi, których Bóg postawił na naszej drodze, jest ksiądz Stanisław Słowik - mówił Jerzy Cypryś.

Marszałek Władysław Ortyl, odczytując  laudację, zwrócił uwagę na ponadprzeciętną aktywność uhonorowanego w pracy na rzecz osób potrzebujących.

Przyznając dziś tytuł „Zasłużony dla województwa” nagradzamy człowieka – instytucję. Nagradzamy osobę, która swe życie poświęciła pracy na rzecz innych, szczególnie tych, którzy z racji różnych przeciwności losu czy ograniczeń nie mieli i często wciąż nie mają szansy zadbać o swoje potrzeby, a jednocześnie w pełni ukazać swoich możliwości i umiejętności - mówił marszałek.

 Marszałek podkreślił rolę księdza Stanisława Słowika w tworzeniu i prowadzeniu rzeszowskiego Caritas.

Pod jego czujnym okiem, dzięki konkretnym i zdecydowanym działaniom tworzy się dzieło diecezjalnej Caritas, inspirując, budując i wspierając powstanie kolejnych miejsc, które niosą pomoc najbardziej potrzebującym. Te dzieła przywracają sens życia, wiarę w ludzkie dobro, a jednocześnie są świadectwem wielkości Boga i prawdziwej CARITAS -  pełnej działania miłości bliźniego, wypływającej z miłości do Boga - mówił. 

Ksiądz Stanisław Słowik odebrał Honorową Odznakę z rąk przewodniczącego Jerzego Cyprysia. Gratulacje składali: marszałek Władyslaw Ortyl, wicemarszałek Maria Kurowska, radna Sejmiku Ewa Draus.

Nowy Zasłużony, dziękując za wyróżnienie powiedział:

Praca w Caritas jest pracą zespołową. I dlatego za wszystko, wszystkim bardzo dziękuję. Miłosierdzie to podróż z serca do rąk - tak mówił św. Franciszek. Jeśli się udało, że to miłosierdzie dociera do rąk, chwała za to Panu Bogu - mówił ksiądz Stanisław Słowik.

Z inicjatywy księdza Stanisława Słowika powstały na terenie Podkarpacia liczne placówki dla osób najbardziej potrzebujących oraz niepełnosprawnych, m.in.: Domy Pomocy Społecznej w Chmielniku i Cmolasie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Rzeszowie, Kolbuszowej, Różance i Ropczycach, Środowiskowe Domy Samopomocy w Tyczynie i Zaczerniu, Zakłady Pielęgnacyjno-Opiekuńcze w Jaśle i Głogowie Małopolskim. Od lat w Bieszczadach funkcjonuje Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny w Myczkowcach. Jedną z najnowszych inicjatyw jest Centrum Promocji Obszarów Natura 2000 w Budach Głogowskich i Myczkowcach. Kolejne, którym patronuje ks. Słowik to także Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej - Stacje Opieki Caritas w Tyczynie, Kątach i Ropczycach, Centrum Osób Niepełnosprawnych w Rzeszowie, Dom Samotnej Matki w Rzeszowie oraz kuchnie dla ubogich w Rzeszowie i Jaśle.

Michał Mielniczuk
Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego