Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

180424 dostProgram Dostępność Plus ma usuwać przeszkody i bariery utrudniające codzienne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych. Ma on także ułatwić poruszanie się w przestrzeni publicznej m.in. seniorom oraz kobietom z dziećmi. Program został wczoraj zainaugurowany przez premiera Mateusza Morawieckiego. W wydarzeniu uczestniczył marszałek Władysław Ortyl.

- Chcemy rok po roku systematycznie poprawiać los osób z najróżniejszymi niepełnosprawnościami tak, żeby całe społeczeństwo było zintegrowane. Już teraz zarezerwowaliśmy na Program Dostępność Plus 23 mld zł. Niepełnosprawni muszą mieć pomoc w przełamywaniu barier  – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas inauguracji Programu Dostępność Plus 2018-2025 w Centrum Nauki Kopernik.

180424 morawiecki DOST

Program Dostępność Plus to jedno z pięciu priorytetowych działań rządu. Celem programu jest podniesienie jakości życia i zapewnienie niezależności życia wszystkich obywateli, w tym osób starszych i osób z trwałymi lub czasowymi ograniczeniami. Ma temu służyć poprawa dostępności przestrzeni publicznej, produktów i usług w aspekcie architektonicznym, informacyjnym i komunikacyjnym. Program wymaga zaangażowania nie tylko strony rządowej, ale także samorządów terytorialnych, przedsiębiorców, organizacji społecznych oraz mieszkańców. Beneficjentami Programu będą m.in. osoby z niepełnosprawnościami oraz osoby starsze. Na realizację programu rząd przeznaczy ponad 23 mld zł w latach 2018-2025.

- Z satysfakcją witamy kolejną inicjatywę rządu, mającą wesprzeć i skoordynować dotychczasowe działania, na rzecz osób z różnymi dysfunkcjami. Jako samorząd województwa sami realizujemy i uczestniczymy w realizacji takich inwestycji i przedsięwzięć. Tylko w ostatnim czasie do użytku zostały oddane placówki dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych w Mielcu, Stalowej Woli i Sanoku, których finansowanie nie byłyby możliwe bez wykorzystania funduszy europejskich. Zdajemy sobie jednak sprawę, że tych potrzeb jest bardzo dużo, dlatego program Dostępność Plus jest niezbędny dla sprostania tym potrzebom – powiedział po inauguracji programu marszałek Władysław Ortyl.

180424 dostepnosc 400px

 Krótko o Programie – najważniejsze fakty

Dzięki Programowi powstanie przestrzeń dostępna dla wszystkich, co oznacza m.in.:

- około 1 000 miejsc i budynków użyteczności publicznej, w których zniesiono bariery architektoniczne i komunikacyjne

- co najmniej 20% mieszkań wybudowanych w programie Mieszkanie Plus będzie dostępnych dla osób o szczególnych potrzebach

- 100 gmin, w których poprawiono jakość przestrzeni publicznej (likwidacja barier)

- Wszystkie nowo zakupione autobusy i tramwaje będą dostępne dla osób o szczególnych potrzebach

- Wszystkie nowe budynki publiczne będą w pełni dostępne dla osób o szczególnych potrzebach

- Strony internetowe wszystkich urzędów i instytucji będą dostępne dla osób niewidomych i niesłyszących

- Co najmniej połowa czasu antenowego w TV będzie dostępna dla osób niewidomych i niesłyszących

- Systematyczna poprawa istniejącej infrastruktury i otoczenia (dworce, przystanki, parki, chodniki)

 

Źródło: KPRM, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

fot. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego