Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

25 sierpnia, w sobotę rozpocznie się pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie. O festiwalowych wydarzeniach, założeniach programowych oraz charakterze imprezy była mowa podczas konferencji prasowej w teatrze.

40 wydarzeń, 6 krajów, 1 miasto – Rzeszów – tak w największym skrócie wygląda opis nowego festiwalu. Inicjatorem jest rzeszowski teatr im. Wandy Siemaszkowej, a partnerami Państwowy Teatr w Koszycach, Narodowy Teatr Morawsko-Śląski w Ostrawie, Teatr im. Mihála Csokonaiego w Debreczynie, Narodowy Ukraiński Teatr Dramatyczny im. Marii Zańkowieckiej we Lwowie, Teatr Królewski w Trokach oraz Muzeum-Zamek w Łańcucie w roli partnera honorowego.

Festiwal będzie miał charakter imprezy cyklicznej, na stałe wpisanej w kalendarz współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier oraz Ukrainy i Litwy. Kolejne edycje będą odbywały się u innych partnerów. W ten sposób uczestnicy projektu będą przejmowali rolę gospodarza imprezy, kreując jego ideę i zawartość programową.

Pierwsza edycja festiwalu jest organizowana w Rzeszowie i w Łańcucie w dniach 25–31 sierpnia tego roku, a jej tytuł brzmi: „1918. Koniec i początek”, aby zaakcentować, że rok 2018 jest rokiem znaczącym dla państw Europy Środkowej i Wschodniej. To setna rocznica ustanowienia nowego porządku.

Cieszę się, że takie międzynarodowe wydarzenie jest ulokowane na Podkarpaciu, w Rzeszowie – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl, który podkreślał, że festiwal wpisuje się w rozpoczynającą się dzisiaj kampanię promocyjną regionu, która ma za zadanie promować innowacyjność Podkarpacia, jego inteligentne specjalizacje – Festiwal Trans/Misje wpisuje się w to innowacyjne podejście. Mówimy o innowacjach w przemyśle, ale musimy też mówić o innowacjach w kulturze i takie będzie to przedsięwzięcie – dodał marszałek.

Tym, co jest niezwykłe w tym przedsięwzięciu, jest droga w nieznane – mówił z kolei Jan Nowara dyrektor Teatru im. W. Siemaszkowej, dodając - Takiego projektu, tak pomyślanego, o takiej formule, festiwalu interdyscyplinarnego, który na dodatek będzie wędrował geograficznie przez obszary, które mają wspólne dziedzictwo kulturowe i duchowe, nie było. Więc myśmy wyruszyli w taką drogę w nieznane.

Głównym założeniem programowym festiwalu jest interdyscyplinarność w sferze sztuki. Festiwal połączy teatr, operę, muzykę, film, malarstwo, fotografię i inne dyscypliny sztuki. Równie ważne są wspólne doświadczenia partnerów, których łączy graniczne położenie.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Pieniądze na organizację festiwalu przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwo podkarpackie.

Tekst: Monika Konopka
Fot: Daniel Kozik
Wideo: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego