Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Około tysiąc gości z kraju i zagranicy przybyło na Podkarpacie, by wziąć udział w XII Forum Europa-Ukraina, które odbyło się w G2A Arena, Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego. Wśród gości znaleźli się nie tylko dyplomaci, ministrowie, parlamentarzyści i przedstawiciele europejskich regionów, ale też naukowcy, eksperci, przedsiębiorcy oraz ludzie mediów.

Głównym celem wydarzenia jest umacnianie dialogu i rozwoju współpracy w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym integracja Ukrainy z Unią Europejską. Tematyka obecnej edycji skupia się wokół kwestii związanych z kontynuacją procesu reform i modernizacji Ukrainy w sytuacji możliwych zmian na szczycie władzy w Kijowie, w wyniku wyborów prezydenckich i parlamentarnych oraz w kontekście wojny na wschodzie kraju i okupacji Krymu przez Federację Rosyjską.

Samorząd Województwa Podkarpackiego w pierwszym dniu Forum reprezentowali między innymi: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałkowie Ewa Draus i Piotr Pilch, członkowie zarządu Maria Kurowska i Stanisław Kruczek oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz. Wśród gości byli obecni również: wicemarszałkowie Sejmu RP - Beata Mazurek i Ryszard Terlecki oraz Rafał Wolski, Konsul Generalny RP we Lwowie. Ze strony ukraińskiej udział w przedsięwzięciu wzięli między innymi: Andrij Deszczycia, Ambasador Ukrainy w Polsce, Wiktor Mikulin, zastępca przewodniczącego Zakarpackiej Administracji Obwodowej, Oksana Syroit wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy oraz Oleg Dubish, wiceprezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Marszałek Władysław Ortyl, wraz z członkiem zarządu Stanisławem Kruczkiem wzięli udział w panelu dyskusyjnym dotyczącym współpracy państw Trójmorza, podczas którego zastanawiano się nad przyszłością tego projektu oraz związanymi z nim szansami i zagrożeniami. Marszałek był także uczestnikiem sesji plenarnej „Wschodni sąsiedzi Unii Europejskiej - w poszukiwaniu realistycznego modelu integracji”, gdzie dyskutowano o tym, jak powinna wyglądać polityka zagraniczna Unii Europejskiej wobec Ukrainy, Gruzji i Mołdawii oraz w jaki sposób przyspieszyć procesy integracyjne.

W pierwszym dniu Forum, marszałek Władysław Ortyl udzielił wywiadu Zygmuntowi Berdychowskiemu, przewodniczącemu Rady Programowej Forum Ekonomicznego. Podczas rozmowy marszałek odpowiadał na pytania dotyczące rozwoju województwa podkarpackiego, mówił o realizowanych inwestycjach oraz szansach dla regionu na przyszłość:

Nasz budżet w 2018 roku wyniósł miliard sześćset tysięcy złotych. To środki, które przeznaczamy na bieżące wydatki, ale też na rozwój regionu, w tym tak ważną dla nas infrastrukturę komunikacyjną, jak budowa nowych dróg i kolej – powiedział, marszałek, który zwrócił także uwagę na potencjał Podkarpacia związany z innowacyjnością:

Stawiamy na rozwój przemysłu lotniczego, informatycznego, motoryzacyjnego, a zatem na technologie, które są obecne niemal we wszystkich aspektach naszego codziennego życia. Jesteśmy jedynym regionem w Polsce, którego inteligentną specjalizacją jest lotnictwo i kosmonautyka, co jest związane z naszym dziedzictwem oraz tym, że w naszym regionie lokuje się dużo takich firm, które stawiają na nowoczesne technologie – podkreślał marszałek, jednocześnie akcentując, że województwo podkarpackie jest miejscem odpowiednim do organizacji tego Forum:

Podkarpacie graniczy z Ukrainą i Słowacją, w związku z czym mamy obowiązek rozwijania naszych relacji. Dlatego cieszymy się i jesteśmy dumni z tego, że takie wydarzenie, jak Forum Europa-Ukraina odbywa się właśnie w naszym regionie – zakończył Władysław Ortyl.

Forum jest okazją do spotkań i rozmów na tematy związane z możliwościami integracji Unii Europejskiej z Ukrainą. Uczestnicy Forum dyskutowali też m.in. o współpracy gospodarczej i politycznej Ukrainy i krajów europejskich. Kilkadziesiąt paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom gospodarczym, politycznym i społecznym, zostało podzielone na kilka bloków tematycznych, w tym: Polityka międzynarodowa, Gospodarka i rozwój, Społeczeństwo i reformy, Integracja europejska i reformy.

Forum jest także okazją do wymiany doświadczeń i zacieśnienia relacji biznesowych za sprawą odbywających się III Targów Wschodnich, na których prezentuje się 120 firm z Polski, Ukrainy, Słowacji, Rumunii i Austrii, działających w branży informatycznej i nowych technologii, finansów, ubezpieczeń, budownictwa, motoryzacji, lotnictwa i wielu innych.

Wicemarszałek Sejmu RP, Ryszard Terlecki obecny na Forum, mówił o potrzebie organizowania tego typu przedsięwzięć, które pozytywnie wpływają na wzajemne kontakty:

Takie spotkania, jak Forum Europa-Ukraina, to świetna okazja do budowy relacji, które są niezależne od rozmaitych trendów politycznych między Warszawą a Kijowem. W polityce mamy do czynienia raz z ochłodzeniem, raz z ociepleniem wzajemnych relacji, a tu - na niższych szczeblach odbywa się realna współpraca – powiedział wicemarszałek Terlecki.

Pierwszy dzień Forum Europa-Ukraina zakończy wieczorna uroczysta gala, podczas której wręczone zostaną Nagrody Karpackiej Europy Wspólnych Wartości.

Forum Europa – Ukraina jest jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez Instytut Studiów Wschodnich. W tym roku przypada jego dwunasta edycja. Po raz trzeci jest organizowane wspólnie z Województwem Podkarpackim, co jest konsekwencją podpisanej we wrześniu 2016 roku umowy partnerskiej.

Jutro drugi dzień dyskusji w ramach forum. Na zakończenie tegorocznej edycji odbędzie się gala, podczas której zostaną wręczone nagrody najlepszym startupom oraz najładniejszym stoiskom Targów Wschodnich. Dodatkowo, po raz pierwszy odbędzie się Forum Słowackie poświęcone współpracy transgranicznej, w zakresie między innymi: ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, a także promocji dziedzictwa kulturalnego.

Tekst: D. Kozik
Fot.: M. Mielniczuk
Wideo: M. Konopka, S. Kieszkowski
BP UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego