Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Wybór członków komisji rewizyjnej, udzielenie pomocy finansowej dla gminy Tarnobrzeg, decyzja o przystąpieniu województwa do konkursu w ramach Polskiej pomocy rozwojowej 2019 – o tych i innych kwestiach ważnych dla regionu decydowali radni województwa podczas marcowej sesji.

Pięcioma głosami za, przy 22 wstrzymujących się i jednym radnym obecnym, a niegłosującym,  wybrany został przewodniczący komisji rewizyjnej sejmiku. Został nim zgłoszony przez Koalicję Obywatelską  radny województwa Andrzej Szlęzak.

Tak wybór ten skomentował wicemarszałek Piotr Pilch: 

Wstrzymaliśmy się od głosu, tym samym umożliwiliśmy wybranie pana Szlęzaka na przewodniczącego komisji. Ten klincz trwał już bardzo długo, wielokrotnie apelowaliśmy do radnych klubu Koalicji Obywatelskiej, aby zmienili swojego kandydata, liczyliśmy na taką refleksję. Cały czas uważamy, że to nie jest dobry kandydat, ale ustawa jest tak skonstruowana jak jest. Boimy się upolitycznienia komisji rewizyjnej, nie jest ona od tego, aby był to oręż polityczny i młot polityczny na Prawo i Sprawiedliwość. A obawiamy się, że pan Szlęzak będzie to skrajnie upolityczniał – powiedział wicemarszałek Piotr Pilch.   

Wiceprzewodniczącą komisji rewizyjnej została radna Anna Huk, a sekretarzem Wojciech Zając. W składzie komisji – decyzją rannych - zasiadać będą jako członkowie: Danuta Stępień, Kamila Piech, Andrzej Nepelski i Adam Śnieżek.  

Radni województwa zdecydowali o udzieleniu pomocy finansowej miastu Tarnobrzeg. 1 mln złotych z budżetu województwa wesprze budowę obwodnicy Tarnobrzega.

Radni wyrazili także zgodę na przystąpienie Województwa Podkarpackiego do realizacji projektu „Zwiększamy bezpieczeństwo na obszarach transgranicznych – czwarta edycja projektu” w ramach konkursu Ministra Spraw Zagranicznych „Polska Pomoc rozwojowa 2019”.

Na realizacje tego projektu Podkarpackie otrzyma dotację w wysokości ponad 340 tysięcy złotych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od 2016 roku w ramach programu MSZ zrealizowane zostały 3 projekty z udziałem partnerów ukraińskich, o łącznej wartości ponad 830 tysięcy złotych. Projekty te służyły podnoszeniu kompetencji i zdolności operacyjnych służb ds. sytuacji nadzwyczajnych w Obwodzie Iwano-Frankiwskim. Tegoroczny projekt ma służyć zwiększeniu bezpieczeństwa w obwodach - Iwano-Frankiwskim i Zakarpackim.

Na sesji sejmiku pojawiła się grupa mieszkańców z Wolicy, ze Stowarzyszenia Nowa Wolica, którzy sprzeciwiają się funkcjonowaniu na ich terenie instalacji do przetwarzania odpadów. Mieszkańcy powołując się na uciążliwość zakładu oraz rozstrzygnięcie Naczelnego Sadu Apelacyjnego w sprawie pozwolenia zintegrowanego udzielonego przez starostę, domagali się, aby sejmik województwa nie zgodził się na zmianę swej uchwały i wskazanie instalacji w  Wolicy jako instalacji regionalnej. Tymczasem wyroki sądów WSA i NSA jednoznacznie i bezwarunkowo zobowiązują sejmik do wpisania instalacji w Wolicy jako instalacji regionalnej do przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych.  I taką decyzję radni podjęli.     

Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Foto Aleksandra Gorzelak – Nieduży
Video Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP      

 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego