Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Spotkanie z Polonią, rozmowy o Via Carpatii i Strategii Karpackiej oraz udział w dożynkach polonijnych były głównymi punkami wizyty delegacji Podkarpackiej, która na czele z Marszałkiem Władysławem Ortylem odwiedziła województwo Suczawa w północnej Rumunii.

Wizyta w regionie Suczawa rozpoczęła się od powitania delegacji w Kacicach, gdzie znajduje się bazylika, która w 2013 roku została objęta wsparciem realizowanym przez samorząd Województwa Podkarpackiego dzięki projektowi „Prace remontowo – konserwatorskie Bazyliki rzymskokatolickiej w Kaczyce" który był finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu „Współpraca  z Polonią i Polakami za granicą 2013”. Marszałek Ortyl wraz z przedstawicielami polskiej delegacji radnymi Jackiem Kotulą i Krzysztofem Feretem a także Prezesem Związku Polaków w Rumunii Gerwazym Longherem, Posłem rumuńskiego parlamentu Panią Victorią Longher, konsulem Andrzejem Kalinowskim oraz przedstawicielami piątej zmiany polskiego kontyngentu wojskowego stacjonującego w Rumunii na czele z kpt Jackiem Ćwięką złożyli znicze pod znajdującym się przed bazyliką pomnikiem Jana Pawła II.

Po krótkiej wizycie w bazylice delegacja udała się na dożynki polonijne w Nowym Sołońcu, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta a następnie wizytacja stoisk przedstawicieli Polaków z rożnych zakątków Rumunii i spotkania z Polonią. Podczas swojego wystąpień Marszałek Władysław Ortyl podziękował  za ogromne zaangażowanie i energię, którą Polacy w Rumunii wkładają w pielęgnowanie wspaniałych polskich tradycji, kultury i znakomitej kuchni.

„Jako Polonia możecie być z siebie dumni. Tworzycie tutaj wspaniałą wspólnotę, która z taką pieczołowitością dba o polskość i wszystko to z nią jest utożsamiane. Dzisiejsze dożynki jak co roku stają się znakomitą okazją do tego, aby wspólnie się spotkać i świętować. Bardzo się cieszę, że Podkarpacie może być dzisiaj z Wami.” – podkreślił Marszałek Ortyl.

Niezwykle istotnym elementem pobytu w Nowym Sołońcu było spotkanie z  Gheorghem Fluturem pełniącym funkcję Przewodniczącego Rady Województwa Suczawa. W czasie rozmowy Marszałek Władysław Ortyl podkreślał konieczność wspólnego zabiegania o utworzenie strategii karpackiej, która może być szansą na rozwój teren górskich w całym paśmie karpat w tym m.in. województwa Suczawa i województwa Podkarpackiego.

Musimy pamiętać  podkreślać przy każdej okazji, że utworzenie strategii karpackiej nie spowoduje zmniejszenia środków, które w ramach strategii dunajskiej otrzymuje Rumunia. Wprost przeciwnie nowa strategia to szansa na nowe fundusze – przekonywał podczas spotkania Marszałek Ortyl.

Przewodniczący Fluter zadeklarował swoje poparcie dla inicjatywy  powołania nowej strategii i wyraził gotować wspierania tej inicjatywy w rumuńskim rządzie. Wskazywał również na konieczność wytyczania nowych obszarów współpracy jak chociażby w zakresie turystyki.  

Cieszę się, że mogliśmy się spotkać i dziękuję Panu Marszałkowi za wspieranie naszych relacji. Dobra współpraca regionów ma szansę zaowocować rozwinięciem współpracy gospodarczej i turystyki, co może przynieść realne korzyści zarówno obu regionom – wskazał Przewodniczący.

Finałem wizyty w Suczawie było spotkanie w Domu Polskim, gdzie marszałek Władysław Ortyl wraz z radnymi Jackiem Kotulą i Krzysztofem Feretem złożyli wpis do księgi pamiątkowej.

Niezwykle istotnym elementem pobytu w Nowym Sołońcu było spotkanie z  Gheorghem Fluturem pełniącym funkcję Przewodniczącego Rady Województwa Suczawa. Podczas rozmowy

Delegacja wzięła udział w dożynkach polonijnych w Nowym Sołońcu, które co roku ściągają licznych gości z Polski.

Wśród osób z którymi Marszałek spotkał się z Gerwazym Longherem oraz polskim reprezentantem w rumuńskim parlamencie Panią Victorią Longher.

Podczas wystąpienia Marszałek doceniał ogromne zaangażowanie i energię, którą Polacy w Rumunii wkładają w pielęgnowanie wspaniałych polskich tradycji, kultury i znakomitej kuchni. ​

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego