Historia kilkuletniej Józefy Bryg, ocalałej z pogromu wsi Palikrowy, dokonanego wspólnie przez UPA i SS „Galizien” – to kanwa opowieści filmowej, której premiera odbędzie się już w poniedziałek 16 września 2019 roku, w Jarosławiu.
Autorem filmu jest pedagog i dokumentalista Maciej Wojciechowski, kilkakrotnie wyróżniany za swe przepełnione szacunkiem dla historii filmy dokumentalne. Tym razem wraz z ocalałą z rzezi wołyńskiej Józefą Bryg i młodymi ludźmi – stypendystami Fundacji Jagiellońskiej stworzyli film o ludobójstwie na Kresach wschodnich II Rzeczpospolitej.
Ten film jest nie tylko wstrząsającym dokumentem, który ukazuje tragedię ofiar rzezi wołyńskiej. Jego powstanie prezentuje wymiar edukacyjny powstającego Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Ważnym filarem pamięci o Kresach są filmy dokumentalne, a najważniejszym aspektem całego przedsięwzięcia jest włączenie ludzi młodych, którzy tę pamięć mają kultywować – mówi o przedsięwzięciu marszałek Władysław Ortyl.
Gościem honorowym premiery będzie bohaterka filmu – ocalała z rzezi pani Józefa Bryg. Po filmie zaplanowany został panel dyskusyjny „Pamięć - Prawda - Pojednanie”, opiekę merytoryczną nad tą częścią wydarzenia sprawuje Fundacja Kolegium Wigierskie, zaangażowana w powstanie Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej.
Premiera filmu „Ocalałam z rzezi” odbędzie się w Jarosławskim Ośrodku Kultury i Sztuki, początek zaplanowano na godzinę 17.00.Wydarzenie to kończy tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Centrum Kulturalne w Przemyślu, Fundację Jagiellońską, Jarosławski Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich.
Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Biuro prasowe UMWP