Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

190913Na Podkarpaciu 20 ratowników z Ukrainy zakończyło szkolenia z ratownictwa na obszarach wodnych. Przez kilka dni zdobywali wiedzę i praktyczne umiejętności w specjalnym ośrodku szkoleniowym Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Nisku. Ćwiczenia były realizowane dzięki Programowi Polskiej Pomocy Rozwojowej MSZ, w którym uczestniczy województwo podkarpackie.

W szkoleniu wzięło udział 10 ratowników z Obwodu Zakarpackiego i 10 z Obwodu Iwano-Frankiwskiego. Ze strony polskiej wzięła w nim udział kadra instruktorska Ośrodka Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

 Na zakończenie ćwiczeń z polskimi ratownikami spotkał się marszałek Władysław Ortyl, obecny był też bryg. Andrzej Marczenia - zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, a także Wolodymyr Czerneckij – Komendant Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Iwano-Frankiwskim i Hudak Roman - Komendant Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy w Obwodzie Zakarpackim. W zakończeniu ćwiczeń uczestniczyła także – Konsul Generalny RP we Lwowie.

 - Te wszystkie działania prowadzone są z myślą o tym, aby poprawić bezpieczeństwo osób wypoczywających po obu stronach granicy. To szkolenie przyda się do niesienia pomocy waszym ukraińskim turystom, ale także naszym, którzy odwiedzają Karpaty – Użgorod, Iwano -Frankowsk – będą się tam czuć bezpiecznie. Mówimy wszystkim o naszej współpracy, o tym, że po stronie ukraińskiej są wyszkolone na Podkarpaciu grupy ratowników - podkreślał marszałek Władysław Ortyl, wręczając ukraińskim ratownikom certyfikaty zaświadczające odbycie szkolenia.

 - Cieszę się, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydatkuje pieniądze na tak ważne projekty, jak szkolenie ukraińskich służb ratowniczych. To bardzo potrzebne, zwłaszcza w rejonach przygranicznych – podkreślała konsul Katarzyna Sołek.

 - To ważne, że możemy przekazywać naszą wiedzę i umiejętności i dzielić się nimi z wami. Myślę, że to szkolenie przyczyni się do tego, że będziecie lepszymi ratownikami – zapewnił na koniec wspólnych ćwiczeń bryg. Andrzej Marczenia - zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie

 Tematyka ćwiczeń dotyczyła prawidłowej organizacji ratownictwa wodnego, bezpieczeństwa prowadzonych działań ratowniczych, pływania i technik ratownictwa wodnego, a także sprzętu niezbędnego do tego typu akcji. Szkolenie składało się w przeważającej części z zajęć praktycznych na zbiorniku wodnym.

 - Ćwiczyliśmy z nimi wszystkie elementy ratownictwa wodnego – od wejścia do wody, ze skokami – dopłynięcie do poszkodowanego, obezwładnienie go, kiedy jest agresywny, metody holowania, wykorzystania sprzętu czyli łodzi, deski – przekazaliśmy im naprawdę dużo wiedzy i praktycznych umiejętności – zapewniał st. kpt. Ernest Janik z KW PSP w Rzeszowie.

 Ukraińscy ratownicy otrzymali do ćwiczeń specjalną odzież kupioną w ramach projektu, która po przeprowadzeniu procedur celnych trafi na stałe na ich wyposażenie.

Samorząd Województwa Podkarpackiego od 2016 roku realizuje podobne przedsięwzięcia w ramach Polskiej Pomocy Rozwojowej – programu prowadzonego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Wszystkie projekty, które do tej pory zostały zrealizowane dotyczyły podnoszenia poziomu bezpieczeństwa na Ukrainie.

Zakończone w Nisku szkolenie to pierwszy element tegorocznej edycji projektu. Przewidziany jest jeszcze kurs z zakresu prowadzenia akcji poszukiwawczych w górach, który zostanie przeprowadzony w listopadzie w Bieszczadach. W jesiennym szkoleniu udział weźmie 12 ratowników górskich – po sześciu ze służb ratowniczych z Obwodu Iwano-Frankiwskiego i Zakarpackiego.

Dodatkowo w ramach otrzymanej z MSZ dotacji województwo podkarpackie zakupi specjalistyczny sprzęt potrzebny do akcji ratowniczych, który trafi do służb ukraińskich, m.in. sanie transportowe i łódź ratowniczą.

 Projekt współfinansowany jest w ramach polskiej współpracy rozwojowej 

Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP

 polskaPOMOC

 

 

 

 

 

 

 

Monika Konopka

Michał Mielniczuk

Biuro prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego