Z Podkarpacia do Belwederu - taką drogę odbyli przedsiębiorcy z regionu, którzy zdobyli nagrody w konkursie „Sposób na sukces”, objętym honorowym patronatem Prezydenta RP. Mowa tu o „Manufakturze czekolady ręcznie wyrabianej” Anny i Mirosława Pelczarów oraz stowarzyszeniu „Dobry Dom”, które utworzyło i z powodzeniem prowadzi lokal gastronomiczny „Poczekalnia” w Leżajsku. Sukces dostrzegły władze regionu. Dziś przedsiębiorcom gratulował wicemarszałek Piotr Pilch.
- To dobra i miła praktyka, aby przedstawiciele władz samorządu spotykali się z reprezentantami z naszego regionu, którzy osiągają sukcesy w Polsce i na świecie. Dzięki niej możemy wam pogratulować i z przyjemnością to czynimy, bo naprawdę mamy się czym pochwalić. Z chęcią także rozgłaszamy wasze sukcesy, promując tym samym pozytywne wzorce. Państwo Pelczarowie z „Manufaktury czekolady” i załoga stowarzyszenia „Dobry Dom” udowadniają, że realizując swoje plany i pasje można mierzyć wysoko. Ten zapał przyniósł efekt, serdecznie państwu gratuluję – powiedział przedsiębiorcom wicemarszałek Piotr Pilch.
W ramach ogólnopolskiego konkursu „Sposób na Sukces”, w kategorii rodzinnej - I miejsce zajęło przedsięwzięcie o nazwie „Manufaktura czekolady ręcznie wyrabianej” z Korczyny, prowadzone przez Annę i Mirosława Pelczarów. W kategorii inicjatyw społecznych - II miejsce zajęło Stowarzyszenie „Dobry Dom”, za utworzenie i prowadzenie lokalu gastronomicznego „Poczekalnia” w Leżajsku, wraz z dodatkową kuchnią w Nowej Sarzynie.
Mistrz Polski Cukierników - Mirosław Pelczar, podkreślił rodzinny charakter prowadzonej działalności.
- Nasza manufaktura to biznes rodzinny. Razem z żoną wpadliśmy na pomysł założenia takiej działalności, razem z żoną ją prowadzimy. Dziś mogę powiedzieć, że się udało. Mamy coraz większą ilość klientów i zatrudniamy już kilkanaście osób. Zapraszam do skosztowania pysznych, naturalnych wyrobów w korczyńskiej „Manufakturze Czekolady” – powiedział Mirosław Pelczar.
Prezes stowarzyszenia „Dobry Dom” Marek Piechuta scharakteryzował działalność i aktywność podejmowaną przez stowarzyszenie.
- Zajmujemy się przede wszystkim działalnością na rzecz osób z niepełnosprawnością. W ramach stowarzyszenia prowadzimy zakład aktywności zawodowej w Nowej Sarzynie. W ubiegłym roku uruchomiliśmy dwie nowe gałęzie aktywności ZAZ-u. Jedną z nich jest kuchnia zlokalizowana na terenie Zakładu, równoległą działalnością było utworzenie lokalu „Poczekalnia”. Udało się to dzięki wzorowej współpracy z lokalnymi samorządami.
Prezesowi Piechucie na spotkaniu w urzędzie towarzyszyli podopieczni „Dobrego Domu”, pracujący jednocześnie w leżajskiej „Poczekalni”. Podkreślali w rozmowie z wicemarszałkiem Piotrem Pilchem, jaką wagę ma dla nich ta praca i scharakteryzowali zakres swoich obowiązków.
Warto dodać, że Podkarpacie jest jedynym województwem, które w konkursie miało dwóch laureatów, co w trakcie spotakania podkreślała Zofia Kochan – dyr. dep Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem urzędu.
Ogólnopolski konkurs „Sposób na Sukces” wystartował w 2000 roku z inicjatywy Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Od pierwszych edycji partnerem konkursu było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Inicjatywę Honorowym Patronatem objął Prezydenta RP Andrzej Duda.
Celem konkursu jest promocja:
- przedsiębiorczości na obszarach wiejskich i w miastach do dwudziestu tysięcy mieszkańców;
- innowacyjnych rozwiązań sprzyjających podnoszeniu jakości życia na obszarach wiejskich, będących przykładami tworzenia i wdrażania „innowacji”;
- działań na rzecz ograniczania skutków niekorzystnych zmian klimatu, w tym przedsięwzięć zrealizowanych na rzecz: ochrony środowiska oraz odnawialnych źródeł energii;
- włączenia społecznego, zmniejszenia ubóstwa na obszarach wiejskich, ze szczególnym wsparciem zatrudnienia osób z grup defaworyzowanych na rynku pracy (np. osób bezrobotnych, niepełnosprawnych, kobiet powracających na rynek pracy po urlopach macierzyńskich, wychowawczych, emerytów);
- przedsięwzięć efektywnie zrealizowanych przy wsparciu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i innych programów pomocowych.
Michał Mielniczuk/BP UMWP
współpraca: Ewa Szela/Dep. Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem
fot. Michał Mielniczuk