Na Podkarpaciu odbyły się II międzyregionalne warsztaty tematyczne projektu OUR WAY pn. „Identyfikacja instrumentów finansowych i finansowanie Greenways”. Spotkanie zakończyła konferencja prasowa z udziałem członka zarządu Marii Kurowskiej.
Województwo podkarpackie wspólnie z partnerami z Hiszpanii, Irlandii, Francji, Bułgarii, Węgier oraz Europejskim Stowarzyszeniem Greenways od czerwca 2018 roku realizuje projekt „OUR WAY”, współfinansowany przez program INTERREG Europe. Projekt jest skoncentrowany na szlakach Greenways – ekologicznych szlakach dostępnych dla niezmotoryzowanych użytkowników. Na Podkarpaciu nie ma jeszcze takich szlaków, ale została utworzona Regionalna Grupa Robocza Interesariuszy, licząca ok. 40 podmiotów, która działa na rzecz ich powstania. W dniach 24-25 września odbyły się warsztaty poświęcone możliwościom finansowania szlaków.
- Utworzenie szlaku Greenways na Podkarpaciu jest bardzo ważne i potrzebne. Taki projekt łączy przemieszczanie się z poznawaniem, ochroną i promocją dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Wpływa pozytywnie na rozwój turystyki i kreowanie nowych miejsc pracy, a także aktywizuje lokalną społeczność. Projekt jest znakomity i myślę, że będzie zrealizowany w przyszłej perspektywie, pod którą kładziemy właśnie podwaliny – mówiła podczas konferencji prasowej Maria Kurowska.
W konferencji uczestniczyła także Mercedes Muñoz Zamora – Dyrektor Europejskiego Stowarzyszenia Greenways i Dominika Zaręba - prezes Stowarzyszenia Greenways Poland.
- Celem stowarzyszenia jest promocja miejsc, które mają potencjał. Chodzi o zachowanie dziedzictwa kulturowego i historycznego, o nadanie „drugiego życia” zapomnianym miejscom oraz zabytkom i stworzenie dzięki temu miejsc pracy dla lokalnego rynku. Podkarpackie ma wielki potencjał, żeby stworzyć takie szlaki, posiada bezpieczne miejsca dla niezmotoryzowanych użytkowników i może wiele czerpać z ich istnienia - przekonywała Mercedes Muñoz Zamora
- Region Podkarpacia ma wszystko, czego potrzebują turyści na całym świecie: ludzi z pasją, niezwykłe krajobrazy, cenne przyrodniczo obszary, dziedzictwo kulturowe - tak bogate i różnorodne, wspaniałą lokalną kuchnię. Jest to bardzo unikatowe. Dodatkowo te szlaki wpisują się w państwa inteligentną specjalizację „jakość życia” – zapewniała Dominika Zaręba - prezes Stowarzyszenia Greenways Poland.
Projekt OUR WAY ma na celu zachowanie, ochronę, promowanie i rozwijanie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Europie, z wykorzystaniem szlaków Greenways. Realizowany jest w partnerstwie, które obejmuje 6 regionów:
- Murcia Region (Hiszpania – partner wiodący),
- Northern and Western Regional Assembly – Irlandia,
- Wojewodztwo Podkarpackie – Polska,
- Departmental Council of Herault – Francja,
- Hajdú-Bihar County Government – Węgry,
- Chamber of Commerce and Industry – Bułgaria.
Europejskie Stowarzyszenie Zielonych Szlaków - GREENWAYS (European Greenways Association) z Belgii jest partnerem doradczym w ramach projektu.
Organizatorem II warsztatów było Województwo Podkarpackie. W spotkaniu uczestniczyło około 40 osób. Podczas warsztatów partnerzy projektu, interesariusze z regionów partnerskich oraz reprezentanci stowarzyszeń i związków zaangażowanych w rozwój ekoturystyki na terenie Podkarpacia, wzięli udział w wizycie studyjnej w Bieszczadach. Zobaczyli Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe, zwiedzili ekologiczne Centrum Bieszczadzkich Smaków URSA MAIOR, Bieszczadzką Szkołę Rzemiosła w Uhercach Mineralnych. Odbyło się również posiedzenie Komitetu Sterującego Projektem OUR WAY podczas którego ustalono przebieg realizacji projektu w kolejnym semestrze.
W trakcie warsztatów tematycznych partnerzy projektu przedstawili swoje dobre praktyki w zakresie instrumentów finansowych i możliwości finansowania Greenways.
Opr. Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP