Znamy tegorocznych laureatów 17. edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. Zostali zaprezentowani i uhonorowani w Jasionce podczas Kongresu 590. Wśród zwycięzców jest firma z Dębicy OlimpLabs, która została laureatem w kategorii międzynarodowy sukces. Wieczorna gala zakończyła pierwszy dzień Kongresu 590.
W ramach XVII edycji Nagrody Gospodarczej Prezydent RP Andrzej Duda wręczył wyróżnienia w siedmiu kategoriach, do których zostało nominowanych 21 firm. W dwóch kategoriach Lider MŚP i Międzynarodowy Sukces nominowane były firmy z Podkarpacia: P.P.U.H. BRYK oraz Olimp Laboratories. W sumie na konkurs wpłynęły164 wnioski.
W pięciu kategoriach głównych nagrody otrzymali:
· Lider MŚP - dla mikro, małych lub średnich przedsiębiorstw -zwycięzcą w tej kategorii została firma DELTA.
· Narodowy Sukces - nagroda dla polskich przedsiębiorstw, które od co najmniej 5 lat osiągają trwały wzrost i zrównoważony rozwój, będąc wzorem funkcjonowania dla innych przedsiębiorstw – powędrowała do firmy LPP – producenta odzieży.
· Międzynarodowy Sukces - nagroda dla przedsiębiorstw, które osiągają znaczące sukcesy na rynkach zagranicznych trafiła do Olimp Laboratories z Podkarpacia.
· Odpowiedzialny Biznes - dla przedsiębiorstw wykazujących się aktywnymi działaniami związanymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. W tej kategorii wygrała firma Marco.
· Firma Rodzinna – nagroda dla przedsiębiorstw, które są jednocześnie firmami rodzinnymi trafiła do firmy Ochnik S.A.
W dwóch kategoriach specjalnych, tj.
· Startup_PL - nagroda specjalna dla przedsiębiorstw, które istnieją na rynku nie dłużej niż 5 lat oraz stworzyły innowację produktową lub technologiczną powędrowała do Warsaw Genomics.
· Badania+Rozwój - nagroda specjalna dla zespołów jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną – została przyznana Medical Inventi S.A.
Prezydent zdecydował także o przyznaniu nagrody indywidualnej, którą otrzymał Czesław Lang.
- Cieszę się, że mogę wręczyć te nagrody pokazując zestaw firm uznanych w tym roku za najlepsze. Nie było łatwo wybrać zwycięzców. Wszystkie te firmy są wspaniałe. To ludzie wielkiego sukcesu i odpowiedzialnego biznesu, a przy tym często bardzo skromni. Gratuluję i dziękuję kapitule nagrody za ciężką pracę – mówił prezydent Andrzej Duda.
Wcześniej marszałek Władysław Ortyl razem z prezesem Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego wręczył nagrody uczestnikom Hackatonu – konkursu, który w dniach 6-7 października został rozegrany w AEROPOLIS - Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym.
Konkurs, który skierowany był do programistów oraz tych, którzy mają pomysły na rozwiązania zwiększające prywatność i bezpieczeństwo w sieci, trwał 24 godziny. W tym czasie jego uczestnicy szukali rozwiązań zwiększających naszą prywatność w sieci. Najlepszy okazał się zespół „Tylko spokój nas uratuje”, dwa wyróżnienia otrzymały grupy: „Brutus Security” i „Gumisie”.
Po południu pierwszego dnia kongresu na scenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego w Jasionce został także podpisany list intencyjny w sprawie powołania spółki PGM Automotive To wspólne przedsięwzięcie pięciu polskich firm, produkujących części do samochodów. Te firmy to: pochodzące z Podkarpacia PZL Sędziszów (producent filtrów), FA Krosno (producent sprężyn gazowych), i Polmet (producent elementów układu kierowniczego) oraz TIP TOPOL z Wielkopolski (producent pneumatycznych zawieszeń do samochodów ciężarowych i autobusów) oraz z Mazowsza ZAP Sznajder (producent akumulatorów). Spółka PGM Automotive ma być szansą dla firm na stworzenie nowej marki, która będzie silnym eksporterem części zamiennych z polski na światowe rynki.
- Cieszę się, że wchodzimy w taki obszar, że siedziba nowej firmy będzie na Podkarpaciu. Jako region zdiagnozowaliśmy motoryzację, jako jedną z naszych inteligentnych specjalizacji. Chcemy stwarzać warunki do rozwoju tej branży, wspierać nasze firmy, pomagać im zdobywać nowych klientów i kontrahentów. Branża wnosi dużo w obszar innowacji, badań i rozwoju. Ta umowa i pomysł spółki do świetny krok w kierunku budowy silnej marki, która ma szansę zaistnieć jeszcze szerzej na świecie – mówił marszałek Władysław Ortyl w czasie uroczystego podpisania listu intencyjnego.
Spółka PGM Automotive będzie miała siedzibę w Sędziszowie Małopolskim. Złożenie podpisów pod dokumentem odbyło się podczas panelu dyskusyjnego: Przemysł 4.0 w branży automotive.
W panelu na temat wyzwań branży dyskutowali Marszałek Województwa Podkarpackiego - Władysław Ortyl, prezes, Instytut Industry 4.0 - Tomasz Haiduk, członek zarządu, FA Krosno - Przemysław Jurczak, prezes zarządu, LOTOS OIL - Krzysztof Nowicki, wiceprezes zarządu, Współwłaściciel, SPLAST - Marek Sanocki, prezes zarządu, PZL Sędziszów - Adam Sikorski oraz podsekretarz stanu z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju - Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Marszałek Władysław Ortyl uczestniczył także w panelu „15 lat członkostwa w UE”, w czasie którego mówiono o osiągnięciach gospodarczych naszego kraju, a także o wyzwaniach na przyszłość.
Pierwszy dzień kongresu zakończył się koncertem w wykonaniu muzyków Filharmonii Podkarpackiej. Po nim zaś marszałek Władysław Ortyl zaprosił gości na bankiet Podkarpackie Smaki.
Biuro prasowe UMWP