Przez trzy dni (21-23 lutego) w Krasiczynie oraz Przemyślu debatowano nad przyszłością i rozwojem regionu karpackiego w ramach XXVI konferencji „Europa Karpat”. Wśród gości znaleźli się parlamentarzyści, ministrowie oraz przedstawiciele biznesu z kilkunastu państw. Spotkaniu towarzyszyły także inne wydarzenia – Międzynarodowe Forum Młodych Trójmorza, otwarcie wystawy i projekcja filmu.
Pierwszy dzień wydarzenia, piątek 21 lutego, upłynął pod znakiem I Międzynarodowego Forum współpracy Młodych z Obszaru Karpat i Inicjatywy „Trójmorza”, które odbyło się w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Podczas Forum przekazane zostały wnioski i rekomendacje z trwających wcześniej w Polańczyku warsztatów studentów i pracowników naukowych uczelni ekonomicznych z 16 krajów. Ważnym momentem Forum Młodych było podpisanie umowy pomiędzy Stowarzyszeniem Euroregion Karpacki Polska a Stowarzyszeniem Uczelni Ekonomicznych Europy Południowej, Wschodniej i Regionu Morza Czarnego, której celem jest stworzenie systemu koordynującego współpracę środowisk akademickich oraz partnerów sektora publicznego, prywatnego i pozarządowego na rzecz rozwoju obszaru Inicjatywy „Trójmorza”, w tym Karpat.
W sobotę 22 lutego na zamku w Krasiczynie, rozpoczęła się XXVI konferencja „Europa Karpat”. Wśród poruszanych tematów znalazły się kwestie dotyczące zwiększenia dostępności komunikacyjnej na obszarze Trójmorza, współpracy parlamentarzystów w Europie Środkowej i Wschodniej czy przyszłości Grupy Wyszehradzkiej. Wydarzeniu towarzyszyło podpisanie deklaracji utworzenia Transgranicznego Obszaru Funkcjonalnego.
Niedziela była drugim dniem konferencji „Europa Karpat”. W panelu dyskusyjnym – „Rozwój Karpat – dawne i nowe inicjatywy” wziął udział marszałek Władysław Ortyl, a także m.in. Małgorzata Jarosińska-Jedynak, minister Funduszy Europejskich i Polityki Regionalnej oraz Dawid Lasek z Euroregionu Karpackiego. Moderatorem dyskusji był Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG, były minister Finansów, Inwestycji i Rozwoju. Zarząd województwa reprezentowali podczas konferencji także wicemarszałkowie: Ewa Draus i Piotr Pilch.
Minister Jarosińska-Jedynak w czasie wystąpienia przypomniała historię prac nad Strategią Karpacką, które trwają od 2016 roku. Dodała również, że podczas piątkowego wydarzenia w Przemyślu odbyło się inauguracyjne posiedzenie Karpackiej Rady Wykonawczej, która ma ułatwić prowadzenie prac nad Strategią Karpacką i podejmowanie takich działań, aby strategia makroregionalna została przyjęta.
Rada ma lobbować za tym, aby strategia została przyjęta jak najszybciej przez Komisję Europejską – powiedziała w Krasiczynie pani minister.
Minister Jarosińska-Jedynak mówiła także o finansowaniu projektów w ramach Strategii Karpackiej oraz o tym jak strategia wzmocni konkurencyjność obszaru Karpat.
Marszałek Władysław Ortyl zabierając głos w debacie mówił z kolei o procesie prac nad przyjęciem opinii w sprawie powołania Strategii Karpackiej w Komitecie Regionów UE.
Komitet Regionów to najwyższe gremium w strukturach UE, gdzie regiony mogą się wypowiadać na temat spraw, które ich bezpośrednio dotyczą – powiedział marszałek Ortyl, dodając:
Wszystkie te działania, które doprowadziły do przyjęcia opinii o Strategii Karpackiej wynikały z takiej pozytywnej zazdrości w stosunku do Alp, które mają swoją strategię i patrzymy, aby te dobre praktyki, które miały tam swoje miejsce, zostały przyjęte u nas – mówił marszałek.
Marszałek Ortyl podkreślił także zaangażowanie polskiego rządu w kwestię powołania strategii, dodając na koniec, że: „Nie możemy poprzestać na tej opinii, musimy tą aktywność dalej kontynuować”.
Starania na rzecz utworzenia Strategii Karpackiej trwają już od wielu lat. W grudniu 2019 r. Komitet Regionów większością głosów przyjął opinię na temat powstania makroregionalnej Strategii dla Karpat. W opinii, której autorem był marszałek Władysław Ortyl, podkreślono m.in. unikatowe zasoby Karpat.
Wśród uczestników konferencji „Europa Karpat” obecny był także inicjator spotkań i współpracy w obszarze regionu karpackiego, poseł, były marszałek sejmu Marek Kuchciński.
Konferencja „Europa Karpat” rozwija ideę współpracy w obszarze państw karpackich. Funkcjonuje od wielu lat jako cykl konferencji, a jej kolejne edycje odbywają się w różnych miejscowościach położonych w Polsce i za granicą. Celem uczestników spotkań w ramach „Europy Karpat” są wspólne działania na rzecz zrównoważonego rozwoju Europy Środkowej. Konferencje mają charakter międzynarodowy, biorą w nich udział przedstawiciele parlamentów i administracji rządowej m.in. z Czech, Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier Rumunii, Serbii. Cykl spotkań jest ważnym forum współpracy praktyków i ekspertów zajmujących się problematyką rozwoju obszarów górskich oraz współpracą całego makroregionu Europy Środkowej i Wschodniej.
Tekst/zdjęcia Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP