Urząd marszałkowski kupił kolejną partię bardzo potrzebnych środków ochrony osobistej. To między innymi dwa rodzaje maseczek, kombinezony i przyłbice. Już dzisiaj połowa zakupionych środków trafi do podkarpackich szpitali, stacji pogotowia i centrum krwiodawstwa czyli tam, gdzie trwa walka z covid-19. Zakup był możliwy dzięki funduszom unijnym.
Z myślą o potrzebach personelu medycznego urząd marszałkowski zakupił:
- Przyłbice (7 000 szt.) - dostarczone
- Osłony na buty wysokie (9 000 szt.) - termin dostawy do 30.04.2020 r.
- Kombinezony (4 500 szt.) - dostarczone
- Półmaski FFP2 (16 500 szt.) - dostarczone
- Maseczki chirurgiczne (100 000 szt.) – dostarczone
Łączna wartość dotychczasowych wydatków w ramach projektu RPO na środki ochrony indywidualnej do tej pory to 1 405 810,00 zł.
- To kolejna partia zakupów finansowanych ze środków unijnych. Pomoc trafi do kilkudziesięciu placówek medycznych w całym Podkarpaciu. Rozdysponowując te środki jesteśmy oczywiście w stałej łączności ze sztabem kryzysowym wojewody – mówi marszałek Władysław Ortyl.
Środki ochrony osobistej zostały podzielone i spakowane przez pracowników urzędu, a następnie rozwiezione przez urzędowych kierowców. Trafią w sumie w kilkadziesiąt różnych miejsc, do wszystkich placówek medycznych prowadzonych przez samorząd województwa czyli m.in. do szpitali wojewódzkich, ale także do szpitali psychiatrycznych w Jarosławiu i Żurawicy, do centrów leczenia uzależnień. Pomoc otrzymały także: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, wszystkie stacje pogotowia ratunkowego oraz szpitale powiatowe, w których działają oddziały zakaźne.
Zakup był możliwy dzięki wsparciu unijnemu. Województwo podkarpackie dokonało go w ramach projektu realizowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego „Poprawa bezpieczeństwa epidemiologicznego na terenie województwa podkarpackiego w związku z pojawieniem się koronawirusa SARS-CoV-2”. Samorząd województwa przeznaczył na zakupy medyczne w sumie 50 mln złotych w ramach RPO WP 2014-2020. Z tej kwoty już 25 mln zostało zakontraktowane. Ostatnim dużym zakupem w ramach tej pomocy były np. samochody dla stacji sanitarno-epidemiologicznych do przewozu próbek.
Galeria 1
Galeria 2
tekst/fot. (Galeria 2) Monika Konopka
wideo/fot. (Galeria 1) Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP