Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Miniatura artykułuEuropejski Zielony Ład i kwestia wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej to tematy, które są podejmowane w kolejnym dniu debat 143. sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów. Początek dyskusji zdominowało ogłoszenie wyników konkursu „Europejski Region Przedsiębiorczości”, w którym jedno z wyróżnień trafiło do Polski. Województwo Podkarpackie w debacie reprezentuje marszałek Władysław Ortyl, który przyłączył się do gratulacji dla laureatów.

Drugi dzień sesji plenarnej rozpoczął się ogłoszeniem wyników w konkursie Europejski Region Przedsiębiorczości. To projekt wyłaniający i nagradzający regiony Unii Europejskiej wyróżniające się wybitną i innowacyjną strategią przedsiębiorczości, niezależnie od ich wielkości, zamożności czy kompetencji. Regiony, które przedstawią najbardziej wiarygodny, przyszłościowy i obiecujący plan działania, otrzymują w danym roku tytuł Europejskiego Regionu Przedsiębiorczości.

W tym roku nagrodę przyznano sześciu laureatom, wśród których znalazły się między innymi regiony i miasta z Francji, Hiszpanii, Finlandii, Portugalii, Bułgarii oraz Polski, w tym: Provence-Alpes Cote D’Azur, Madryt, Helsinki, Castello Branco i Gabrovo Municipality. Niespodzianką była nagroda dla Województwa Śląskiego.

Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego nie krył zadowolenia z przyznanego wyróżnienia. W swojej wypowiedzi nawiązał do działań podejmowanych przez Śląsk, dzięki którym region może poszczycić się szybkim wzrostem gospodarczym:

Jest mi niezmiernie miło i jestem zaszczycony odbierając w imieniu Województwa Śląskiego to wyróżnienie. Nagroda Europejski Region Przedsiębiorczości to wyraz uznania nie tylko dla władz województwa ale dla wszystkich naszych mieszkańców. Śląsk od lat wspiera lokalną przedsiębiorczość, a w szczególności sektor małych i średnich przedsiębiorstw. Jesteśmy również pionierem w polskim ekosystemie innowacji ponieważ Regionalna Strategia Innowacji Województwa Śląskiego była pierwszym tego typu programem w Polsce. […] Ta nagroda to dla nas ogromne wyróżnienie, ale i zobowiązanie do podjęcia kolejnych działań nakierowanych na wsparcie oraz promocję przedsiębiorczości w regionie, ale także poza jego granicami – powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Marszałek Władysław Ortyl złożył gratulacje wszystkim laureatom, w tym Marszałkowi Województwa Śląskiego, jednocześnie docenił inicjatywy prorozwojowe podejmowane przez region śląski wprowadzające go na szybką ścieżkę wzrostu:

Pragnę pogratulować wszystkim laureatom. Bardzo cieszy mnie obecność przedstawiciela Grupy EKR w tak zacnym gronie, Jakuba Chełstowskiego. Województwo Śląskie zostało docenione przez jury konkursu przede wszystkim za wyróżniającą się wizję polityczną oraz strategię promującą przedsiębiorczość ukierunkowaną w dużej mierze na zrównoważoną odbudowę. Ten górniczy region, oparł swoją strategię „Śląskie 2030. Zielone Śląskie” na  wspieraniu i pobudzaniu przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem zrównoważonego i innowacyjnego rozwoju, jak również łagodzeniu negatywnych skutków kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19 – powiedział Władysław Ortyl.

Marszałek w swojej wypowiedzi nawiązał także do Strategii Karpackiej, która jest wspólną sprawą zarówno województwa podkarpackiego, jak i śląskiego i która według niego powinna nawiązywać do Europejskiego Zielonego Ładu:

Sprawuję funkcję Marszałka Województwa Podkarpackiego, które jest położone w Karpatach, tak jak Województwo Śląskie. Dlatego wspólnymi siłami walczymy z marszałkiem Chełstowskim, o to, aby przyszła Strategia Karpacka zapewniła spójność całego makroregionu oraz wpisała się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu – zakończył marszałek Ortyl.

Projekt Europejski Region Przedsiębiorczości został opracowany wspólnie z Komisją Europejską, przy wsparciu podmiotów na poziomie Unii Europejskiej, takich jak SME UnitedEurochambres oraz Social Economy Europe. Mogą w nim wziąć udział wszystkie organizacje, które chciałyby przyłączyć się do realizacji jego celów.

Jutro, tj.19 marca uczestnicy sesji plenarnej będą dyskutować nad kwestią integracji migrantów i walką z radykalizacją postaw. Głos w tej sprawie zabierze między innymi Ylva Johansson, europejska komisarz odpowiedzialna za sprawy wewnętrzne. Kolejnymi tematami podejmowanymi przez uczestników będą kwestie związane z zarządzaniem granicami w czasie pandemii, rewitalizacją miast i promocją MŚP oraz wdrażanie inicjatyw inwestycyjnych CRII i CRII+ w regionach Unii Europejskiej.

Europejski Komitet Regionów jest organem doradczym Unii Europejskiej złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich. Za pośrednictwem Komitetu Regionów mają oni możliwość wymiany opinii na temat aktów prawnych UE, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta.

Tekst: D. Kozik

Fot: M. Romankiewicz

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego