W Markowej k. Łańcuta odbędą się obchody z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Będzie to również okazja do upowszechnienia wiedzy o losach Rodziny Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej.
Tegoroczne obchody w związku z sytuacją epidemiologiczną przyjęły formę transmisji online. Upamiętnienie tego święta rozpocznie się już 23 marca o 17:00 w Muzeum Niepodległości w Warszawie sesją inauguracyjną Sympozjum Sprawiedliwych pn.: „Na ratunek – w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej”.
Kolejnym momentem uroczystości będzie eucharystia w intencji Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej i o beatyfikację Sług Bożych Rodziny Ulmów pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Adama Szala 24 marca o 10 w Kościele Rzymskokatolickim pw. św. Doroty w Markowej a także modlitwa nad grobem rodziny Ulmów na Cmentarzu Parafialnym w Markowej oraz na Cmentarzu Wojennym Ofiar Hitleryzmu w Jagielle-Niechciałkach.
Szczególnym elementem tegorocznych obchodów będzie odsłonięcie tablic z nazwiskami Polaków ratujących Żydów na Ścianie Pamięci w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Ostatnią formą upamiętnienia będzie transmisja Festiwalu Psalmów Dawidowych “Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych” – jest to koncert w Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie poświęcony polskim Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata.
24 marca został ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy i jest symboliczną datą, gdyż tego dnia w 1944 roku dokonano egzekucji na rodzinie Ulmów z Markowej.
Transmisje są dostepne na : Facebook Muzeum Polaków Ratujących Żydów, YouTube Muzeum Polaków Ratujących Żydów.