Ponad 15 mln złotych – to wartość projektu w ramach którego w Dynowie zostanie zbudowana kanalizacja sanitarna przy ul. Bartkówka wraz z budową przejścia pod dnem rzeki San kanałem sanitarnym i rozbudową miejskiej oczyszczalni ścieków o instalację fotowoltaiczną. Inwestycja jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Projekt właśnie wchodzi w życie.
Podpisy pod umową ze strony Miasta Dynów złożyli Burmistrz – Zygmunt Frańczak i skarbnik gminy Renatę Potoczną. Ze strony samorządu województwa: wicemarszałek Piotr Pilch i członek zarządu Stanisław Kruczek.
Gratuluję władzom gminy pozyskania środków unijnych na tak ważną inwestycję. Ważne jest rozpropagowanie naszego regionalnego programu, który wspiera tak istotne działania. Cieszę się, że Miasto Dynów tak chętnie rozwija swój region i dołącza do grona gmin, które produkują czystą energię – mówił Stanisław Kruczek – członek zarządu województwa podkarpackiego.
Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli rozpocząć ten projekt. Budowa instalacji sanitarnej jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania miasta. Projekt wpłynie zarówno na poprawę jakości powietrza, ale także na zmniejszenie kosztów opłat za energię – mówił burmistrz Zygmunt Frańczak.
Wartość projektu ogółem: 15 019 564,21 zł
Dofinansowanie z UE: 9 112 605,44 zł
Data zakończenia realizacji projektu: 15.03.2023 r.
Przedmiotem projektu jest budowa kanalizacji sanitarnej w Dynowie przy ul. Bartkówka wraz z budową przejścia pod dnem rzeki San kanałem sanitarnym i rozbudową miejskiej oczyszczalni ścieków o instalację fotowoltaiczną o mocy 36,9 kWp. Ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu przewidywane jest zastosowanie systemu kanalizacji grawitacyjno-ciśnieniowego z 3 przepompowniami sieciowymi ścieków. Wszystkie ścieki z rozpatrywanego terenu dopływały będą do przepompowni ścieków kanałami grawitacyjnymi. Przewód tłoczny wykonany będzie od przepompowni do miejsca włączenia w kanalizację tłoczną. Za pomocą tej kanalizacji ścieki przepompowywane będą do głównej przepompowni zlokalizowanej przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Dynowie, z której następnie tłoczone będą do kanalizacji sanitarnej przy ul. Plażowej a następnie do miejskiej oczyszczalni ścieków w Dynowie.
Łączna długość planowanej do wykonania sieci kanalizacyjnej w ramach przedmiotowego zadania wynosić będzie 9 800 m, w tym 8 992 m sieci grawitacyjnej i 808 m sieci tłocznej. Ilość przyłączy kanalizacyjnych będzie wynosić 159 sztuki. W wyniku realizacji projektu wielkość ładunku ścieków poddanych ulepszonemu oczyszczaniu wyniesie 747 RLM.
Dzięki temu projektowi zwiększy się liczba ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków w Aglomeracji Dynów oraz wzrośnie jakośc życia mieszkańców gminy, poprawi atrakcyjności obszaru dla inwestycji gospodarczych, zmniejszy zanieczyszczenie środowiska naturalnego ze szczególnym uwzględnieniem rzeki San.
Kancelaria Zarządu UMWP