Tematy gospodarcze, tak ważne zarówno dla Podkarpacia jak i Obwodu Chersońskiego były głównym tematem spotkania marszałka Władysława Ortyla z Serhiyem Kozyrem, przewodniczącym Chersońskiej Obwodowej Administracji Państwowej (Ukraina). Uczestniczyła w nim również Katarzyna Sołek, Konsul Generalna RP w Odessie.
Było to pierwsze, od dłuższego już czasu planowane spotkanie marszałka z nowym przewodniczącym, które ze względu na okoliczności związane z pandemią przybrało formę videokonferencji, stwarzającej dla obu stron możliwość poznania się, zaprezentowania swoich regionów, ich walorów, porozmawiania o wznowieniu relacji partnerskich oraz znalezieniu wspólnych obszarów potencjalnej współpracy w przyszłości. Województwo Podkarpackie, jak wspomniał marszałek, uznawane jest w Polsce za region innowacyjny, słynie z przemysłu lotniczego, informatycznego i motoryzacyjnego, które to wyznaczają kierunki wzrostu gospodarczego. Obwód Chersoński również stwarza bardzo korzystny klimat dla przedsiębiorczości, o czym zapewniał przewodniczący Kozyr, przedstawiając swój region jako stabilny gospodarczo, charakteryzujący się niezwykle korzystnym położeniem geograficznym oraz turystycznym i posiadający bazę instytucjonalną do rozwoju innowacji, edukacji i nauki. Przewodniczący, prezentując wskaźniki gospodarcze obwodu, wysoką jakość kształcenia, stale rozwijający się sektor IT, ilość partnerów handlowych i firm z inwestycjami zagranicznymi, które działają na Chersońszczyźnie, zachęcał do współpracy Województwa Podkarpackiego z Obwodem Chersońskim. Tematy gospodarcze, tak ważne dla obu stron, mogą więc wyznaczyć kierunki przyszłej współpracy międzyregionalnej.
W celu osobistego poznania się i nawiązania współpracy konieczne są wzajemne wizyty, dlatego też marszałek zaprosił delegację z Obwodu Chersońskiego na czele z przewodniczącym Kozyrem do odwiedzenia Podkarpacia, ale ponadto do uczestnictwa w planowanych wydarzeniach gospodarczych, tj. wizycie studyjnej dziennikarzy z Ukrainy w Brukseli (dot. rozszerzenia UE na Wschód – potencjalne i realne korzyści dla Ukrainy po akcesji do UE, organizowane przy wsparciu Konsulatu Generalnego w Odessie oraz Domu Polskie Wschodniej w Brukseli ), Forum Europa-Ukraina oraz spotkania biznesowe podkarpackich i chersońskich przedsiębiorców , oraz do udziału w cyklicznych Dniach Dobrosąsiedztwa – Spotkaniu Regionów Karpackich, mających odbyć się na jesieni tego roku, jeśli pozwoli sytuacja epidemiczna.
Głos zabrała konsul Katarzyna Sołek, która zapewniła o wsparciu Konsulatu Generalnego w tym zakresie. Konsul w swej wypowiedzi wspomniała również o innym czynniku, który może sprzyjać relacjom pomiędzy regionami, a mianowicie o działalności mniejszości polskiej w Obwodzie Chersońskim. Towarzystwo Polskie „Polonia” od 11 lat organizuje we wrześniu Regaty im. gen. Mariusza Zaruskiego. Generał Mariusz Zaruski, którego symboliczny grób znajduje się w Chersoniu, był postacią wszechstronną, z jednej strony marynarz, żeglarz, zesłaniec, legionista, a z drugiej adiunkt generalny prezydenta Wojciechowskiego, taternik, założyciel TOPR-u, instruktor harcerski, człowiek związany z morzem i górami. W ubiegłym tygodniu przypadła 80 rocznica śmierci generała. Z tej okazji, została zaprezentowana wystawa poświęcona tej niezwykłej postaci. Konsul podziękowała Przewodniczącemu Kozyrowi za udział władz administracji w tym ważnym dla strony polskiej wydarzeniu oraz zaprosiła województwo podkarpackie oraz obwód chersoński do włączenia się wydarzenie w tym roku.
Inną płaszczyzną współpracy, wspomnianą przez Konsul Sołek jest program Polskiej Pomocy Rozwojowej. Województwo Podkarpackie ma już bogate doświadczenie w realizacji projektów w ramach wspomnianego programu MSZ, dlatego też zwróciła się z propozycją rozważenia w przyszłości działań w tym zakresie.
Obie strony wyraziły chęć osobistego poznania się i odwiedzenia regionów, kiedy tylko będzie to możliwe, podtrzymały chęć rozdwajania współpracy w przyszłości.
Katarzyna Gieroń
Kancelaria Zarządu
Oddział współpracy międzynarodowej
Foto: Mateusz Romankiewicz