Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Miniatura artykułu"Witam serdecznie z gościnnego Podlasia, cieszę się, że znów możemy się spotkać, szkoda, że tylko online, ale niezmiennie serdecznie zapraszam do naszego pięknego regionu" – powiedział Artur Kosicki marszałek województwa podlaskiego, otwierając II posiedzenie Konwentu Marszałków Województw organizowane przez Podlaskie, które sprawuje właśnie przewodnictwo w konwencie. 

 

 W czasie posiedzenia marszałkowie zajmowali się między innymi kwestiami projektów programów krajowych na lata 2021-2027, poznali założenia 16. Światowego Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021 oraz pochylili się nad kwestią potrzeb psychiatrii dzieci i młodzieży po roku pandemii SARS-CoV-2. Dyskutowano także o dobrych praktykach i możliwości pozyskania funduszy z programu LIFE.

Kwestię projektów programów krajowych na lata 2021-2027 zaprezentował podczas obrad Waldemar Buda sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Jesteśmy w momencie bardzo intensywnej pracy. Państwo pracują nad swoimi regionalnymi programami, a my nad programami krajowymi, które są konsultowane, a jednocześnie pracujemy nad planem odbudowy. Front prac jest nieprawdopodobny i wszyscy czujemy, że jesteśmy w wyjątkowym momencie – mówił minister Buda – To wielkie wyzwanie tak zaprojektować najbliższe siedem lat, aby spójnie układały się w stały czas rozwoju.

Od czasu poprzedniego konwentu odbyliśmy spotkania z większością województw, zebraliśmy propozycje, analizujemy je na poziomie ministerstwa, w wielu miejscach uzyskujemy konsensus. Musimy pamiętać, że trzeba wypracować kompromis w kwestii wielkości środków, bo choć jest ich dużo, potrzeb jest jeszcze więcej. Ale rozmowy odbywają się w atmosferze zrozumienia, bo wszystkim nam zależy na tym samym – podsumował wiceminister Buda.

Marszałkowie i członkowie zarządów województw poznali szczegóły stanu przygotowania Umowy Partnerstwa. W czasie jej konsultacji społecznych w styczniu i lutym tego roku wpłynęło ponad 5 tysięcy uwag. W kwietniu odbyło się także wysłuchanie obywatelskie projektu UP.  Uczestnicy konwentu poznali także szczegóły programów krajowych, między innymi programu dla nowoczesnej gospodarki oraz na rzecz sprawiedliwej transformacji. 

Rozpoczęliśmy konsultacje umowy partnerstwa, rozmawiamy o Polsce Wschodniej bardzo intensywnie. Trwają prace nad programami krajowymi rozmawiamy o regionach rozwiniętych, pokazujemy, że z punktu widzenia regionów jesteśmy elastyczni – podkreślał Waldemar Buda sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

W dyskusji na temat programów udział wzięli obecni podczas obrad marszałkowie.

Dziękuję moim kolegom i koleżankom z Komisji do spraw Polski Wschodniej za wypracowanie wspólnego jednolitego stanowiska, jak widać na poziomie konwentu potrafimy uprawiać politykę na wysokim poziomie, bo umiemy w ważnych sprawach mówić jednym głosem – podkreślał gospodarz konwentu Artur Kosicki marszałek województwa podlaskiego. 

Głos zabrał także marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, podkreślając rolę regionów w sprawnym wykorzystaniu środków unijnych.

Jesteśmy w ważnym momencie, mamy w tym wiele doświadczeń i cale instrumentarium wdrażania pomocy. Bardzo się cieszymy, że system wdrażania pomocy jest na tym samym poziomie zdecentralizowania i że jako regiony będziemy mieli udział w tym procesie. Z niepokojem patrzymy na to, co będzie się działo w kwestii pomocy technicznej, która służy na pokrywanie kosztów wdrażania programów. Powinniśmy pamiętać o tych wszystkich, którzy poświęcają ogromną ilość czasu i energii na przygotowanie dokumentów, spotkania, konsultacje, a to często niezauważalna część całego procesu – zaznaczył gospodarz Podkarpacia.

Marszałek Ortyl mówił także wadze kontraktu programowego: - Jest to świetny instrument, który jest dla nas wyzwaniem, a jednocześnie jest zderzeniem i spotkaniem celów strategicznych rządowych i naszych regionalnych. Dołóżmy wiec wszelkich starań, bo może on być doskonałym narzędziem do rozwoju, a te miliardy są w puli i czekają na dobre wykorzystanie – podkreślał marszałek Ortyl.

Uczestnicy konwentu poznali stan przygotowań tegorocznego 16. Światowego Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021. Założenia wydarzenia zaprezentował Krzysztof Szubert pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej a jednocześnie pełnomocnik RP ds. Szczytu Cyfrowego ONZ IGF 2021.

To największe cyfrowe wydarzenie na świecie pod egidą ONZ. Po raz pierwszy odbywa się w Polsce. Co roku jest ono niezwykle prestiżowym przedsięwzięciem o bardzo wysokiej randze. Zawsze szczyt otwiera sekretarz generalny ONZ, uczestniczą w nim przedstawiciele świata polityki, administracji, biznesu, edukacji, nauki z całego świata. W 2020 roku , choć szczyt organizowany był w formie zdalnej i miał mniejszy format, w 295 sesjach wzięło udział ponad 6 tysięcy uczestników, w tym liczna reprezentacja z Azji, Ameryki Południowej i Afryki. To pokazuje skalę wydarzenia – mówił Krzysztof Szubert.   

16. Światowy  Szczyt Cyfrowy ONZ IGF 2021 odbędzie się w dniach 6-10 grudnia 2021 roku w Katowicach. Hasłem przewodnim spotkania jest Internet United czyli wolny, niepodzielny, wspólny internet. Krzysztof Szubert prezentował możliwości zaangażowania i udziału w szczycie dla regionów i ich reprezentantów.  

Podczas konwentu prof. dr hab. n. med. Tomasz Wolańczyk zaprezentował sytuację psychiatrii dzieci i młodzieży w Polsce, po roku zmagania się z pandemią. Temat ten został poruszony w kontekście zapowiedzi zwiększenia środków na psychiatrię dziecięcą o 220 milionów złotych. Z tej kwoty 120 mln złotych ma zostać przeznaczonych na modernizację infrastruktury ochrony  zdrowia.

Marszałkowie mieli także okazję zapoznać się z dobrymi praktykami i możliwościami pozyskiwania funduszy z programu LIFE. Przedstawił je Andrzej Muter kierownik Wydziału LIFE w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na zakończenie obrad marszałkowie przyjęli wspólne stanowiska. Pierwsze z nich dotyczy dofinansowania nocnych i świątecznych dyżurów pracy aptek ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia oraz uzgodnione  w ramach Zespołu Eksperckiego ds. Europejskiej i Krajowej Polityki Strukturalnej stanowisko w sprawie wsparcia obszaru zdrowia w ramach instrumentu REACT-EU, a także stanowisko w sprawie organizacji i finansowania opieki psychiatrycznej.

Aleksandra Gorzelak – Nieduży

Foto Anna Magda 

Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego