Zabytkowy dworzec kolejowy w Radymnie znów jest dostępny dla podróżnych. Jego oficjalne i uroczyste otwarcie dla pierwszych pasażerów odbyło się 18 czerwca. Uczestniczył w nim Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch.
Pochodzący z 1898 roku dworzec kolejowy w Radymnie przeszedł gruntowną renowację przy jednoczesnym zachowaniu jego historycznego charakteru. Renowacji poddano elewacje budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi. W ramach przebudowy, poza poprawą wyglądu, zadbano również o komfort podróżnych, w tym w szczególności osób o ograniczonej sprawności ruchowej.
Dzisiejsze otwarcie dworca jest kolejnym krokiem w kierunku umożliwienia wygodnej i bezproblemowej podróży mieszkańcom regionu i całego Podkarpacia. Z perspektywy Zarządu Województwa Podkarpackiego jest to dowód, że dzięki umiejętnej współpracy organów państwowych i samorządowych w stosunkowo krótkim czasie można znacząco poprawić komfort życia mieszkańców - wprowadzić rozwiązania nowoczesne przy jednoczesnym zachowaniu walorów historycznych – mówi wicemarszałek Piotr Pilch.
W trakcie uroczystego otwarcia obecni byli również wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska–Jedynak, wiceminister infrastruktury Rafał Weber, burmistrz Radymna Mieczysław Piziurny oraz dyrektor PKP S.A. Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie Violetta Szumilak.
Modernizacja dworca w Radymnie jest przykładem, że PKP SA jako inwestor realizujący Program Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 bardzo umiejętnie potrafi łączyć wartości historyczne tego typu obiektów z nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Dla mnie otwarcie dworca w Radymnie jest powodem do satysfakcji, ponieważ od początku obserwowałem jego modernizację – mówi Rafał Weber, wiceminister infrastruktury.
Dworzec w Radymnie to kolejny już budynek na kolejowej mapie Polski, który łączy w sobie historię i teraźniejszość. Obiekt odzyskał historyczny blask przy jednoczesnym zachowaniu współczesnych standardów związanych z ekologią, bezpieczeństwem i dostępnością. Koszt zakończonej inwestycji to ponad 6 mln złotych – mówi Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
We wnętrzu budynku po metamorfozie znajduje się hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni, w sąsiedztwie którego zlokalizowano toalety, a także powierzchnię, na której w przyszłości będzie działać prowadzona przez samorząd lokalny instytucja społeczno-kulturalna. Wykończenie przestrzeni holu łączy w sobie elementy historyczne ze współczesnymi. Na dworcu zlikwidowano bariery architektoniczne, a także wprowadzono szereg usprawnień, takich jak: ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe z planami dworca.
Przebudowa dworca w Radymnie rozpoczęła się jesienią 2019 roku. Łączny koszt zakończonej inwestycji to ponad 6 mln złotych brutto. Modernizacja obiektu jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 i była dofinansowana z Funduszy Europejskich z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
W ramach POIiŚ województwie podkarpackim jest realizowanych łącznie sześć inwestycji. Dworzec w Radymnie jest drugą zakończoną, po oddanym do użytku w 2020 roku nowym obiekcie w Sędziszowie Małopolskim. Obecnie trwa inwestycja w Czarnej Tarnowskiej, a także opracowanie dokumentacji projektowej modernizacji dworców Rzeszów Główny i Stalowa Wola Rozwadów. Natomiast w przygotowaniu jest przebudowa obiektu w Nisku.
Tekst Michał Hubala
Kancelaria Zarządu
Kancelaria Zarządu