Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Miniatura artykułuJuż za rok zobaczymy Jezioro Solińskie z zupełnie nowej perspektywy. W piątek oficjalnie rozpoczęto budowę kolejki gondolowej. Plany zakładają, że zadanie zostanie oddane do użytku w 2022 roku. W uroczystej inauguracji inwestycji wzięła udział wicemarszałek Ewa Draus. 

 

Trasa gondolowej kolejki linowej będzie wynosiła 1600 metrów, ze stacji Plasza do stacji Jawor, gdzie powstanie wieża widokowa oraz atrakcyjny park tematyczny. Zadanie ma kosztować około 110 milionów złotych.

Solina i Bieszczady wśród turystów uznawane są za jedne z najbardziej atrakcyjnych miejsc w naszym kraju. Wyróżniają je przede wszystkim spektakularne krajobrazy, żywiołowość natury oraz możliwość spędzenia wolnego czasu w otoczeniu przyrody. W celu uwolnienia i w pełni wyeksponowania potencjału i walorów miejsca, pojawił się pomysł realizacji inwestycji proturystycznej, takiej która uatrakcyjni ofertę turystyczną całego regionu Bieszczadów - budowy kolei  gondolowej i wieży widokowej nad zaporą w Solinie. Inwestycja ta ma być odpowiedzią na potrzeby regionu i wzrostu atrakcyjności oferty turystycznej.

Naszym celem dla PKL jest stworzenie atrakcyjnej, całorocznej oferty turystyczno-rekreacyjnej, w sposób budujący wartość spółki. Chcemy, przy współpracy z lokalnymi społecznościami, wykorzystać potencjał największych regionów turystycznych, przy jednoczesnym zachowaniu naturalnych walorów środowiskowych – powiedział Paweł Borys, prezes PFR.

Turyści, którzy odwiedzą Solinę w przyszłym roku będą mogli zobaczyć piękne widoki i bieszczadzką przyrodę z zupełnie nowej perspektywy - wagonika kolei PKL – mówił Daniel Pitrus, prezes PKL.  

Jak poinformował wójt gminy Solina uruchomiona kolejka ma funkcjonować 10 miesięcy w roku. – To będzie przebój turystyczny, nie tylko na całym Podkarpaciu, ale i w całej Polsce. Takiej atrakcji nie było dotychczas i nie będzie – podkreślał Adam Piątkowski. 

Inwestycję od początku wspiera Poseł na Sejm Marek Kuchciński, były Marszałek Sejmu:

Projekt udał się dzięki pomysłowości i współpracy wielu środowisk – bez względu na opcje polityczne. Bieszczady i Solina to solidna marka, miejsca niezwykłe, które mimo rozwoju turystyki zachowują tajemniczość i dzikość – mówił Marek Kuchciński.

Obecna na spotkaniu wicemarszałek Ewa Draus podkreśliła walory turystyczne Soliny dla zaplanowanej inwestycji: Jezioro Solińskie oraz zapora ze względu na swój charakter – połączenie natury z techniką – od lat przyciągają turystów z całej Polski. Polskie Koleje Linowe właśnie w tej wyjątkowej lokalizacji tworzą atrakcyjną ofertę spędzenia wolnego czasu łącząc relaks, bliskość z naturą oraz edukację.

Podróż 8-osobowym wagonikiem kolei linowej rozpocznie się od stacji Plasza zlokalizowanej przy solińskim deptaku. Stąd turyści podziwiając monumentalną zaporę oraz pięknie położone jezioro solińskie wyruszą w podróż do stacji zlokalizowanej na górze Jawor.

Na trasie kolei znajdować się będzie pięć podpór o różnych wysokościach, dlatego pasażerowie wagonika będą mogli podziwiać spektakularne widoki z różnych poziomów. Najniższa podpora osiągnie wysokość 17 metrów, a najwyższa 75 metrów i będzie to najwyższa podpora kolei linowej w Polsce.

Podróżujący wagonikiem kolei linowej Grupy PKL będą mogli dotrzeć na górę Jawor, na której wybudowana zostanie wieża widokowa. To z niej turyści z wysokości 50 metrów zobaczą trasę, którą pokonali wagonikiem kolei linowej, zaporę oraz zapierający dech w piersiach bieszczadzki krajobraz wraz z jeziorem solińskim. Tutaj także zlokalizowana będzie karczma wpisana w krajobraz otoczenia góry Jawor i wieży widokowej.

Dodatkową atrakcją nowego ośrodka turystycznego Grupy PKL i PFR w Solinie będzie park tematyczny zlokalizowany na powierzchni ponad 4 hektarów na górze Jawor, w którym każdy, będzie mógł aktywnie spędzić czas, a także poznać legendarną historię tego wyjątkowego regionu Polski, odkrywając Bieszczady na nowo.

Tekst: K. Witek
Kancelaria Zarządu UMWP

Zdjęcia: M. Mielniczuk
Rzecznik Prasowy Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego