Członkowie Komitetu Regionów rozpoczęli właśnie 145 sesję plenarną. Będą to ważne dla naszego regionu obrady, bo w jej trakcie marszałek Władysław Ortyl będzie prezentował swoją opinię ws. lotnisk regionalnych.
Ta część posiedzenia zaplanowana została na jutro. Dziś natomiast członkowie komitetu rozmawiali m.in. o planach i regulacjach w pracy Komisji Europejskiej na 2022 rok z jej wiceprzewodniczącym Marošem Šefčovičem.
W trakcie debaty głos zabrał marszałek Władysław Ortyl. Gospodarz województwa podkarpackiego podkreślił, że większość priorytetów przyjętych przez Komisję Europejską w tym roku związanych z przeciwdziałaniem pandemii Covid-19 powinna być utrzymana.
Gdy w październiku ubiegłego roku Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła, że głównym priorytetem Unii w roku 2021 będzie ratowanie ludzkiego życia i utrzymanie miejsc pracy w dobie pandemii, deklaracja ta została przyjęta z zadowoleniem nie tylko przeze mnie, ale myślę przez wszystkich europejskich polityków samorządowych. Uważam, że wspomnianych dwóch wiodących priorytetów Komisja Europejska nie powinna modyfikować w programie prac na rok 2022 – tłumaczył marszałek.
Władysław Ortyl uważa, że konieczne jest wsparcie procesu szczepień oraz jego promocja. To jedyny sposób aby spróbować wrócić do znanej nam rzeczywistości.
Potrzeba dobrej współpracy i wielkiego zaangażowania instytucji europejskich, władz centralnych i samorządów w zakresie dostaw i dystrybucji szczepionek, a także promowania szczepień wśród obywateli. Bardzo żałuję, że tak mało miejsca w propozycjach dotyczących Europejskiej Unii Zdrowotnej poświęcono roli samorządu w zakresie ochrony zdrowia. A przecież to właśnie samorządy zatrudniają część pracowników służby zdrowia, finansują placówki medyczne i wdrażają politykę zdrowotną w zakresie profilaktyki.
Marszałek województwa podkarpackiego przywołał kwestię priorytetów zbliżającej się nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.
Oczywiście priorytetem samorządów na najbliższą unijną perspektywę finansową będzie skuteczne wykorzystanie środków z budżetu unijnego i Funduszu Odbudowy. Jesteśmy wdzięczni jako samorządowcy za wielkie środki, jakie będziemy mogli przeznaczać na transformację energetyczną i cyfryzację. W Polsce na ochronę klimatu przeznaczymy 37 proc. pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy oraz 30 proc. środków w ramach polityki spójności. Ale dla regionów oddalonych od europejskich stolic bardzo ważne poza Zielonym Ładem i cyfryzacją jest także dalsze stawianie na tradycyjną infrastrukturę – drogową, lotniczą i kolejową. Aby się rozwijać i móc ze sobą konkurować na równych zasadach, miasta potrzebują nowoczesnych obwodnic, lotnisk i linii kolejowych. Dlatego na koniec apeluję do Pana Przewodniczącego aby rozwijanie mobilności i multimodalności w Europie stanowiło niegasnący priorytet Komisji Europejskiej – dodał marszałek.
Jutro drugi i ostatni dzień obrad. Około 14.30 marszałek Władysław Ortyl przedstawi swoją opinię dotyczącą przyszłości lotnisk regionalnych.
Tekst i foto Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy UMWP