Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP złożył wizytę na Podkarpaciu. Z ministrem, w muzeum w Markowej spotkał się marszałek Władysław Ortyl. Wizyta w Muzeum wpisuje się w jubileusz obchodów pięciolecia funkcjonowania tej instytucji kultury.
Minister wraz z marszałkiem przy okazji zwiedzili skansen w Markowej, który jest prowadzony przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej. Do skansenu w ostatnim czasie została przeniesiona chałupa rodziny Szylarów, która jest obecnie remontowana dzięki uzyskanej z urzędu marszałkowskiego dotacji. Całkowity koszt zadania wynosi ponad 116 tys. złotych. Samorząd województwa udzielił na ten cel pomocy finansowej Gminie Markowa w wysokości 100 tys. złotych.
Rodzina Szylarów w Markowej podczas II wojny światowej przechowywała w swoim domu sześcioro Żydów, ratując ich od zagłady. Prace związane z przywróceniem świetności temu wyjątkowemu zabytkowi polegają między innymi na postawieniu pieca, odtworzeniu podłogi z desek drewnianych, renowacji i konserwacji mebli, wybudowaniu schodów i odtworzeniu strychu, gdzie była zorganizowana kryjówka. Dzięki modernizacji obiekt zostanie oddany do zwiedzania turystom i stanie się uzupełnieniem muzeum w Markowej.
17 marca 2016 roku oficjalnie uruchomiono działalność Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, które w całości zostało poświęcone heroicznym czynom tych Polaków, którzy ryzykując życiem własnym i bliskich, ratowali skazanych na Zagładę Żydów podczas okupacji niemieckiej. Utworzeniu Muzeum przyświecała idea wykreowania przestrzeni służącej do upamiętniania, upowszechniania, a także dialogu i debaty o tożsamości naszej kultury oraz o jej uniwersalnych wartościach, takich jak człowieczeństwo, miłość bliźniego, solidarność. Historia Muzeum ma swój początek wiele lat przed rozpoczęciem jego działalności.
Muzeum w Markowej obchodzi w tym roku swoje pięciolecie. To jedna z najważniejszych instytucji kultury w kraju, która ukazuje bohaterską postawę Polaków podczas II wojny światowej.
Tekst: D. Kozik
Biuro Prasowe UMWP
Fot.: Muzeum w Markowej