W Malhowicach został dziś tj. 3 września wmurowany kamień węgielny pod budowę drogowego przejścia granicznego pomiędzy Polska a Ukrainą. To inwestycja, na którą od dawna czekali mieszkańcy przygranicznych miejscowości.
W uroczystości samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Piotr Pilch, który dziękował szczególnie wojewodzie Ewie Leniart za starania i pracę, dzięki którym ta inwestycja mogła się rozpocząć:
Przez wiele lat o tym przejściu można było tylko usłyszeć, że powstanie. Wielkie działania w to przedsięwzięcie włożyła wojewoda Ewa Leniart, za co jej serdecznie dziękuję. To wielka rzecz dla stosunków polsko-ukraińskich, ale przede wszystkim dla społeczności tego regionu: powiatu przemyskiego, przygranicznych miejscowości po stronie ukraińskiej. Tu powstanie kilkaset stałych, pewnych, dobrze płatnych miejsc pracy. Zarówno po polskiej jak i ukraińskiej stronie – podkreślał wicemarszałek Piotr Pilch.
Wicemarszałek mówił również o wkładzie samorządu województwa w budowę drogi prowadzącej do budowanego przejścia.
Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart mówiąc o przejściu podkreślała, że oba narody mają za sobą trudną przeszłość historyczną, ale przed sobą dekady dobrej współpracy:
To dla nas szczególny moment, ważny dla mieszkańców Polski i Ukrainy, województwa podkarpackiego i obwodu lwowskiego. Dzisiaj rozpoczynamy realizację niezwykle istotnej inwestycji, która przyczyni się do tego, że granica państwa będzie miejscem, które może łączyć, które może powodować wiele płaszczyzn współpracy – mówiła wojewoda Ewa Leniart.
Poseł do Parlamentu Europejskiego, Bogdan Rzońca mówił z kolei:
To wielki dzień dla relacji polsko-ukraińskich. Ta granica, to przejście będzie służyć relacjom gospodarczym, ale ma ona także wymiar europejski. Cieszę się, że te relacje polko-ukraińskie stają się relacjami o charakterze europejskim – podkreślał europoseł.
W podobnym duchu wypowiadał się przedstawiciel lwowskiej administracji państwowej:
To jest wielka inwestycja, nie tylko w kontekście finansowym, ale także pod względem budowania dobrej współpracy pomiędzy naszymi narodami – mówił Maksym Kozicki przewodniczący lwowskiej obwodowej administracji państwowej
W uroczystości wzięli udział podkarpaccy parlamentarzyści, konsulowie z Polski i Ukrainy, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej z obu państw i przygranicznych regionów, przedstawiciele służb mundurowych, a także arcybiskup Adam Szal – metropolita przemyski i wikariusz generalny archidiecezji przemysko-warszawskiej w Polsce ks. Mitrat Bogdan Stepan.
Historia działań podejmowanych na rzecz utworzenia przejścia w Malhowicach jest bardzo długa. W 2012 roku, w drodze wymiany not dyplomatycznych, zostało zawarte polsko-ukraińskie porozumienie międzyrządowe o utworzeniu drogowego przejścia granicznego Malhowice – Niżankowice. W roku 2018 starosta przemyski wydał pozwolenie na budowę nowego przejścia granicznego, a w grudniu 2019 r. Minister Finansów zapewnił, że są zabezpieczone środki na finansowanie tej inwestycji. W 2020 roku, w ramach postępowania przetargowego na wykonawcę robót budowlanych wybrano firmę Strabag. Umowa z wykonawcą została podpisana 18 sierpnia 2021 roku.
Zgodnie z dokumentacją infrastruktura nowego przejścia ma się składać z 10 pawilonów kontroli paszportowej - po 5 dla polskich i ukraińskich służb kontrolnych. Ma też powstać budynek odpraw autobusów, odpraw Tax Free. Będą też dwa budynki kontroli specjalnej (dla polskich i ukraińskich służb kontrolnych) oraz niezbędna infrastruktura, typowa dla przejść granicznych.
Powstające przejście graniczne Malhowice-Nizankowice będzie przeznaczone dla międzynarodowego ruchu osobowego i towarowego samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony z wyłączeniem ruchu pieszego. W obiektach przejścia odbywać się będzie wspólna polsko-ukraińska kontrola graniczna. Przejście ma powstać do 2025 r. Koszt realizacji inwestycji to ponad 98 mln złotych.
Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP