Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

140513 onkologiaDo tradycji kalendarza chirurgicznego w Polsce weszło już sympozjum naukowe Podkarpackie Dni Onkologiczno-Chirurgiczne. W dniu 10.05 br. odbyło się kolejne, jubileuszowe zorganizowane po raz XV przez dyrekcję Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, Oddział Chirurgii Ogólnej z Pododdziałem Chirurgii Onkologicznej Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, Oddział Podkarpacki Towarzystwa Chirurgów Polskich. Miejscem obrad jak w poprzednim roku był Zamek Kazimierzowski w Przemyślu. Patronat honorowy objął Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Celem interdyscyplinarnego spotkania było poszerzenie horyzontów poznawczych w zakresie nowoczesnych metod leczenia nowotworów. Jak wynika z danych statystycznych, wzrasta dynamika nowych zachorowań, na nowotwory, co stanowi podstawę do dzielenia  się nowymi osiągnięciami w chirurgii onkologicznej. Uroczystego otwarcia konferencji dokonał przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Lek. med. Maciej Lewicki oraz Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca w Przemyśl dr inż. Janusz Hamryszczak, którzy przywitali przybyłych gości: Członka Zarządu Województwa Podkarpackiego Tadeusza Pióro, Prezydenta miasta Przemyśla Roberta Chomę oraz wielu zacnych gości, cały Komitet Naukowy konferencji i uczestników.

Dzisiejsza Konferencja poświęcona zagadnieniom chirurgii onkologicznej skłania przede wszystkim do refleksji na temat profilaktyki onkologicznej. Powszechnie wiadomo, że w leczeniu chorób onkologicznych zasadnicze znaczenie ma wczesne wykrywanie symptomów tych schorzeń. Niemniej jednak utworzenie bazy do nowoczesnego leczenia onkologicznego z powodu wzrostu zachorowań na nowotwory znajduje się w priorytetowych zdaniach samorządu województwa.W ostatnich latach Samorząd Województwa Podkarpackiego realizuje szereg inwestycji dotyczących rozwoju infrastruktury w zakresie diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych w celu stworzenia na naszym terenie jak najbardziej sprzyjających warunków do obniżenia śmiertelności z powodu chorób nowotworowych – powiedział Tadeusz Pióro.

Przewodniczący lek. med. Maciej Lewicki podziękował prof. Adamowi Dzikiemu za pełnienie funkcji przewodniczącego Komitetu Naukowego oraz wyróżnił osobistości, które od początku aktywnie i merytorycznie wspierają spotkania, co znacząco podnosi ich prestiż oraz rangę.
Profesor Adam Dziki i Grzegorz Wallner otrzymali pamiątkowe dzwony, odlane w ludwisarni pana Felczyńskiego w Przemyślu.
Program konferencji został podzielony na dwie sesje. Przed południem miała miejsce sesja, której przewodniczył prof. Adam Dziki, zapoznając jej uczestników z aktualnymi metodami i poglądami na temat technik laparoskopowych w chirurgii jelit. Sesje popołudniową otworzył prof. Grzegorz Wallner wykładem na temat „Rak połączenia przełykowo- żołądkowego”. Dyskusja, którą prowadzono po zakończeniu referatów w każdej sesji, była niezwykle ciekawa i potwierdziła nie tylko żywe zainteresowanie uczestników chirurgią laparoskopową, ale także dobry wybór tematów przez komitet naukowy.

Barbara Kołodziej
Kancelaria zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego