Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

170126 holocaustStanisław Kruczek, Członek Zarządu Województwa Podkarpackiego złożył kwiaty przed pomnikiem upamiętniającym Rodzinę Ulmów w Markowej. To część obchodów związanych z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Wraz z marszałkiem kwiaty przed pomnikiem złożył Tadeusz Bar, Wójt Gminy Markowa oraz Łukasz Chrobak z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Po okolicznościowych przemówieniach, delegacje złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą miejsce rozstrzelania przez niemieckich okupantów kilkudziesięciu Żydów z Markowej i okolic w 1942 roku.

Członek zarządu Stanisław Kruczek odczytał list od marszałka Władysława Ortyla kierowany na ręce organizatorów obchodów:

- Chcę przekazać wyrazy głębokiego szacunku dla zaangażowania, z jakim upamiętniają Państwo tragizm losów Ofiar Holokaustu. Ta żywa lekcja niezwykle dramatycznej historii Polski i Europy jest i powinna pozostać dla nas wszystkich wielką nauką humanizmu i swoistym memento. […] Nasza pamięć o Żydach – niegdyś mieszkańcach tych ziem - ludziach, o których losie przesądziła zdehumanizowana ideologia, jest obowiązkiem zarówno wobec ofiar totalitaryzmu, jak i wobec kolejnych pokoleń. Ta pamięć jest swoistym hołdem składanym ofiarom. Jest to także moment przywołania tych wszystkich ludzi, którzy swą niezgodę na Holokaust ukazywali ratując Żydów podczas II wojny światowej.

Centralne obchody odbędą się w Rzeszowie 27 stycznia 2017 r. W nich udział weźmie wicemarszałek Bogdan Romaniuk. Rzeszowskie uroczystości rozpoczną się nabożeństwem w Kościele Farnym, podczas którego zostaną odczytane nazwiska Żydów, którzy zginęli podczas eksterminacji oraz Polaków ukrywających ich - nazwanych Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata. Później na cmentarzu żydowskim będzie miała miejsce modlitwa za pomordowanych, a na Uniwersytecie Rzeszowskim odbędzie się wykład prof. Szymona Redlicha – historyka, wykładowcy Uniwersytetu Ben Guriona w Izraelu, pt.  Znaczenie źródeł wywołanych dla badań historycznych oraz przedstawione zostaną relacje ocalonych z Holokaustu i ich rodzin.

W ramach obchodów aż w 38 miastach i miejscowościach Podkarpacia, odbędą się spotkania z autentycznymi osobami które przeżyły koszmar Holokaustu oraz ich rodzinami. W ramach obchodów odbędzie się również wiele wydarzeń opisujących historię i kulturę Żydów, propagujących pamięć o Holokauście, kreujących pozytywne postawy i przestrzegających przez ksenofobią i totalitaryzmem.

 

Tekst/foto:
Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP

 

 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego