Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

131129 sesjaPierwsze czytanie budżetu samorządu województwa na 2014 rok, projekt Regionalnego Programu Operacyjnego, a także przyjęcie stanowisk w sprawie niekorzystnych zmian w tak zwanym janosikowym - to główne punkty piątkowej sesji sejmiku województwa.

Projekt przyszłorocznego budżetu przedstawił radnym marszałek Władysław Ortyl, który podkreślał, że wydatki w wysokości 1.443 mln i dochody ustalone na poziomie 1.406 mln zostały oszacowane realistycznie, a budżet został skonstruowany z myślą o czekających nas wyzwaniach w nowej perspektywie finansowej. Największe kwoty w przyszłorocznym budżecie w zaplanowanych wydatkach zostaną pzreznaczone na transport i łączność, informatykę, administrację publiczną oraz rolnictwo i łowiectwo.

Realistycznie oszacowaliśmy dochody, a w ślad za tym wydatki, gdyż tak należy postępować w przypadku każdego budżetu. Ten budżet jest budżetem, który ma nas przygotować do nowej perspektywy finansowej. Znacząco zwiększyliśmy nadwyżkę operacyjną, która daje nam możliwości kredytowania i większej elastyczności budżetu – mówił marszałek Władysław Ortyl.

Długa dyskusja rozgorzała także przy kolejnym punkcie dotyczącym projektu Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Najwięcej pytań radni mieli w kwestii tak zwanych Miejskich Obszarów Funkcjonalnych, gdyż po raz pierwszy zobaczyli propozycje podziału pieniędzy, które mogą trafić do tych obszarów na realizację zintegrowanych inwestycji terytorialnych. Marszałek podkreślał jednak, że są to na razie tylko propozycje, które będą jeszcze konsultowane.

Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020 będzie się znacznie różnił od obecnego. Przede wszystkim tym, że Komisja Komisja Europejska stworzyła katalog celów tematycznych w obrębie którego regiony mogą się poruszać. Podkarpacie będzie mieć osiem osi merytorycznych i jedną na pomoc techniczną.

Radni przyjęli także dwa stanowiska dotyczące ostatniej decyzji posłów, którzy zmienili sposób przyznawania subwencji regionalnej na przyszły rok oraz postulowanych zmian w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Zmiany w tzw. janosikowym przegłosowane przez posłów oznaczają, że Podkarpacie może stracić w przyszłym roku 34 miliony złotych. Głos w tej sprawie zabrał między innymi Poseł PiS Stanisław Ożóg.

Monika Konopka
Biuro Prasowe
Fot. Daniel Kozik

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego