Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

140128 sejmikZałożenia kontraktu terytorialnego na lata 2014 - 2020 dla województwa podkarpackiego oraz związane z tym przedsięwzięcia priorytetowe o kluczowym znaczeniu dla rozwoju regionu – ten temat zdominował XLII sesję Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Odbyła się ona 27 stycznia 2014 roku.

Kontrakt terytorialny to umowa pomiędzy rządem i samorządem wojewódzkim, która określi priorytetowe dla rozwoju regionu oraz kraju cele i przedsięwzięcia. Pokaże także sposób finansowania i realizacji tych zadań.

To jest tak naprawdę takie racjonalne podejście do tego, jak wydajemy środki. W tej chwili mamy dość dużą pule pieniędzy, to są środki  europejskie, to w sumie 82,5 mld euro. Są środki krajowe przyznawane zgodnie z właściwością a sumę pienie konkretnego ministra. Pierwsze 7 lat ćwiczenia kontraktu terytorialnego ma nas nauczyć integrować te środki, czyli dobrze wybrać projekt z programu krajowego i uzupełnić go projektem z programu regionalnego. Ma także zapewnić współfinansowanie projektów, które są trudne w utrzymaniu – mówi dyrektor Agnieszka Dawydzik z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. 

W ramach przygotowań do kontraktu terytorialnego zarząd województwa ogłosił nabór na listę przedsięwzięć priorytetowych, które miałyby kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu. We wrześniu 2013 roku spośród ponad 400 przedsięwzięć zarząd na wstępnej liście umieścił 143 o łącznej wartości ponad 26 mld złotych. Lista trafiła do ministerstwa. Teraz jest podawana dyskusji zarówno na spotkaniach z wnioskodawcami, w czasie debaty sejmiku i w konsultacjach z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju. 

Dla mnie najważniejsza jest przedsiębiorczość, ale z takim zastrzeżeniem, że sprawy społeczne nas interesują. Chodzi przede wszystkim o tworzenie trwałych miejsc pracy, które zostaną po tej perspektywie, które nie są takimi prostymi miejscami odtwórczymi, ale miejscami pracy w sferze badań, rozwoju, w biurach projektowych i konstrukcyjnych. To jest cenna rzecz. Oczywiście innowacje, inteligentne specjalizacje nasze musimy rozwijać. Wszystko pozostałe musi być tez tak stworzone, aby dawało warunki do polityki przemysłowej, przedsiębiorczości, rozwoju innowacji. A to nie obędzie się bez kultury, wolnego czasu, turystyki. To musi współgrać, my dobrze wiemy, że te obszary muszą być uruchamiane -  podkreśla marszałek Władysław Ortyl.   

Prezentacja założeń kontraktu terytorialnego wzbudziła ożywioną dyskusję wśród radnych. Pytali oni o możliwość realizacji przedsięwzięć, które znalazły się na wstępnej liście. Marszałek i przedstawiciel ministerstwa nie ukrywali, że teraz nastąpi etap żmudnych i trudnych negocjacji pomiędzy ministerstwem i samorządem województwa.

Mam nadzieję, że wiele z tych projektów będzie realizowanych, że za parę lat będziemy mogli powiedzieć, ze dzięki zgodnym działaniom wszystkich radnych, bo nie chodzi tylko o radnych klubów obecnie rządzących, powstanie wiele inwestycji, z których będą korzystać wszyscy mieszkańcy Podkarpacia – nie ukrywa przewodniczący sejmiku Wojciech Buczak. 

Konsultacje listy przedsięwzięć priorytetowych z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zaplanowano na 31 stycznia.

Aleksandra Gorzelak –Nieduży
Fot. Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego