Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

pomoc ukraina 2

pomoc ukraina 3

 

Konsole do gier Xbox One, tablety i telefony komórkowe czekają na tych uczniów z województwa podkarpackiego, którzy w najciekawszy sposób pokażą, jak inwestycje z Unii Europejskiej zmieniły Podkarpacie. Konkurs organizuje Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. O szczegółach była mowa na konferencji.

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz uczniów szkół średnich z województwa podkarpackiego. Będzie realizowany równoległe w trzech typach szkół. Nabór prac rozpocznie się 31 marca a zakończy 29 kwietnia. Uroczyste wręczenie nagród odbędzie się 13 maja w Urzędzie Marszałkowskim.

Marszałek Władysław Ortyl zachęcał na konferencji, aby dziennikarze informowali o tym wydarzeniu, tak by jak najwięcej uczniów wzięło udział w konkursowych zmaganiach.

Samorząd województwa ma obowiązek promowania Funduszy Europejskich, ale ten konkurs oprócz efektu promocyjnego, będzie miał także bardzo ważny efekt edukacyjny wśród uczniów biorących w nim udział – mówił w czasie konferencji marszałek W. Ortyl.

Celem konkursu jest promowanie korzyści wynikających z członkostwa Polski w Unii Europejskiej, a także pokazanie młodym ludziom, jakie perspektywy daje im realizacja unijnych projektów. Honorowy patronat nad konkursem objęli: Tomasz Poręba poseł do Parlamentu Europejskiego, Ministerstwo Rozwoju, Podkarpacki Kurator Oświaty, TVP 3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów.

W pracach konkursowych trzeba pokazać w jaki sposób środki unijne zmieniły nasze województwo, albo jak mogą się przyczynić do rozwoju Podkarpacia – tłumaczył Grzegorz Bartnik zastępca dyr. Departamentu Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym.

Na młodzież czekają pasjonujące zadania. Uczniowie szkół podstawowych będą musieli narysować komiks. Przygotowując komiks, dzieci będą miały za zadanie pokazać m.in., w jaki sposób unijne projekty zmieniły ich świat, a także miejscowości lub region, w którym mieszkają.

Gimnazjaliści będą mieli za zadanie napisać tekst piosenki. Piosenka może dotyczyć nie tylko pozytywnych doświadczeń, które wynikają z realizacji unijnych projektów, ale np. opisywać historię osoby, której życie poprawiło się dzięki funduszom europejskim.

Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych będą musieli stworzyć prototyp gry planszowej. Inspiracją gry powinna być również tematyka projektów unijnych, zasady przyznawania dotacji i historia ludzi, którzy korzystają lub będą korzystali z funduszy europejskich.

Na zwycięzców we wszystkich kategoriach czekają nagrody. Są to trzy zestawy konsoli do gier wideo Xbox One z Kinectem, trzy tablety Samsung Galaxy, a także trzy telefony komórkowe Huawei P8 Lite. Nagrody wyróżnienia to vouchery o wartości 500, 400 i 300 zł do wykorzystania w sieci salonów Empik. Laureaci i uczniowie wyróżnieni w poszczególnych konkursach wezmą też udział w specjalnie przygotowanych warsztatach, które poprowadzą osoby zawodowo zajmujące się komiksem, muzyką i tworzeniem gier planszowych.

W konkursie przewidziano także nagrody specjalne. Nagrodzeni uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych będą mieli szansę wygrać wycieczkę do Brukseli na zaproszenie Tomasza Poręby posła do Parlamentu Europejskiego.

Bardzo chętnie włączyłem się w ten konkurs i chciałem pogratulować urzędowi marszałkowskiemu tak ważnej i ciekawej inicjatywy, która jest spójna z tym co sam robię. Przekazywanie młodym ludziom wiedzy o Unii Europejskiej i Funduszach Unijnych sprawia, że młodzież jest lepiej przygotowana do funkcjonowania w otaczającej ja rzeczywistości. Będzie mi niezwykle miło gościć młodzież w parlamencie Europejskim – mówił europoseł Tomasz Poręba.

Inną nagrodą specjalną jest wizyta w szkole reprezentacji siatkarzy z drużyny Asseco Resovia Rzeszów.

Zawsze chętnie wspieramy urząd marszałkowski i z przyjemnością uhonorujemy najlepszą szkołę odwiedzając dzieci. Na pewno będzie wiele atrakcji – mówił Bartosz Górski wiceprezes Asseco Resovia.

Zaletą konkursu jest to, że uczniowie przeniosą informacje zdobyte na konkurs na grunt rodziny, rówieśników i to będzie w nim najcenniejsze – mówiła Marta Jadach-Stupnicka z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty.

W szkołach, których uczniowie zgłoszą największą liczbę prac konkursowych w każdej z kategorii, odbędą się też pokazy naukowe przeprowadzone przez Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy „ExploRes”. Dodatkowo nauczyciele, których wychowankowie zdobędą I miejsce również wezmą udział w wycieczce do Brukseli.

Regulaminy konkursów i ich opis znajduje się na stronie: www.rpo.podkarpackie.pl.

Konkurs jest współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020.
 

Monika Konopka
Fot. Aleksandra Gorzelak-Nieduży
Video: Sebastian Kieszkowski
Biuro prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego