Dziś w Krasiczynie odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Infrastruktury Sejmu RP. Była to okazja, by w szerokim gronie dyskutować o rozwoju komunikacji drogowej i kolejowej z Ukrainą. Wcześniej posłowie wizytowali pogranicze polsko-ukraińskie w Malhowicach-Niżankowicach, gdzie ma stanąć przejście graniczne. W posiedzeniu udział wzięli także przedstawiciele strony ukraińskiej. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentował marszałek Władysław Ortyl.
Udział w posiedzeniu oprócz Posłów RP wzięli między innymi: Marek Kuchciński - Marszałek Sejmu, Andrzej Adamczyk - Minister Infrastruktury i Budownictwa, Omelyan Volodymyr - Minister Infrastruktury Ukrainy, Jakub Skiba – Sekretarz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ewa Leniart - Wojewoda Podkarpacki, przedstawiciele kolei, samorządów po stronie polskiej i ukraińskiej oraz przedstawiciele straży granicznej.
Rozmowy dotyczyły nie tylko budowy przejścia granicznego w Malhowicach-Niżankowcach, ale również uruchomienia połączeń kolejowych między krajami. Uczestnicy komisji zastanawiali się także nad perspektywą rozwoju infrastruktury drogowej i kolejowej na pograniczu ukraińsko-polskim w kontekście rozbudowy Via Carpatia.
Na spotkaniu minister Andrzej Adamczyk mówił o możliwościach przywrócenia komunikacji kolejowej na trasie Przemyśl – Lwów. Jak się okazuje największym problemem w uruchomieniu tych połączeń jest różna szerokość torów w Polsce i na Ukrainie. Minister mówił jednak, że tę przeszkodę należy wyeliminować i że jest to możliwe. Jednocześnie zwrócił uwagę, że lepsze połączenia infrastrukturalne między Polską a Ukrainą wpłynął na lepszą współpracę między krajami:
- Nam zależy, aby sieć kolejowa i drogowa nie tworzyły zatorów, chodzi o to, aby była ona drożna zarówno dla mieszkańców, jak i dla turystów, aby dzięki temu rozwijały się kontakty gospodarcze. Wierzę, że przełoży się to na jakość naszych wzajemnych relacji – powiedział minister.
Minister Adamczyk zabrał głos także w kwestii budowy trasy Via Carpatia, przypomniał historię tej inicjatywy i zaprezentował postępy w pracach nad projektem. Minister poruszył też temat możliwości połączeń kolejowych Kijów – Wrocław – Drezno – Paryż. Mówił, że to połączenie stanie się przedmiotem analizy zespołu polsko-ukraińskiego do spraw problemów taborowo-organizacyjnych.
Jutro komisja będzie obradować we Lwowie, gdzie zapozna się z projektami infrastrukturalnymi po stronie ukraińskiej. Tam wraz z partnerami ukraińskimi zostanie podpisana deklaracja, która będzie wyrażeniem intencji wspólnej realizacji projektów dotyczących infrastruktury drogowej. Projekty te będą współfinansowane ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Dla województwa podkarpackiego projektem kluczowym jest między innymi przebudowa drogi wojewódzkiej nr 885 Przemyśl-Hermanowice-granica państwa. To właśnie ta droga będzie prowadziła do przyszłego przejścia granicznego Malhowice-Niżankowice.
tekst/zdjęcia:
Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP