Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Będzie miała ponad 6 km długości,  jej wartość to niemal 99 mln zł, natomiast realizacją zajmie się Grupa Mostostal Warszawa. Tak w skrócie wygląda nowa inwestycja drogowa w województwie podkarpackim – obwodnica Strzyżowa.

Umowę na realizację projektu podpisał dziś marszałek Władysław Ortyl oraz Piotr Miąso, dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich – reprezentujący stronę inwestora, natomiast w imieniu Grupy Mostostal dokument sygnowali - Prezes Zarządu Mostostal Warszawa Andrzej Goławski, Pełnomocnik Zarządu Mostostal Warszawa Andrzej Paczek oraz Prezes Zarządu Mostostal Kielce Krzysztof Rusiecki. 

- To jest niezwykle ważna inwestycja dla tego regionu. Wiem, że starania o tę obwodnicę trwały wiele lat. Dziękuję wszystkim za współpracę, którzy starali się aby znaleźć finansowanie na jej budowę. Wielkie znaczenie mają tu środki z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Cały czas otwieramy się na południe Podkarpacia. Chcemy aby w tym kierunku podróżowało się szybciej i bardziej komfortowo, ale mamy też świadomość jakie znaczenie gospodarcze ma ta droga. To nie jedyna ważna inwestycja, którą realizować będziemy w tym roku. Ostatnie 12 miesięcy to był rok wydarzeń, natomiast 2017 będzie rokiem inwestycji - powiedział chwilę po podpisaniu umowy marszałek Władysław Ortyl, dziękując jednocześnie osobom zaangażaowanym w proces przygotowania inwestycji - Dziękuję Bodanowi Rzońcy, Wojciechowi Buczakowi oraz Andrzejowi Szlachcie, których praca w parlamencie oraz zarządzie województwa doprowadziła do momentu, w którym znajdujemy sie dziś. Podpisanie tej umowy nie byłoby możliwe bez zaangażowania starosty Roberta Godka - dziękował marszałek.

Uroczystość podpisania umowy odbyła się w Dobrzechowie, gdzie droga od strony zachodniej rozpocznie swój bieg. Oprócz sygnatariuszy w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego obecni byli również parlamentarzyści - Bogdan Rzońca, Wojciech Buczak i Andrzej Szlachta oraz starosta strzyżowski Robert Godek, starosta jasielski Adam Pawluś, burmistrz Strzyżowa Mariusz Kawa, przedstawiciele lokalnego samorządu i mieszkańcy powiatu. 

Obwodnica miasta będzie przebiegać  w ciągu drogi wojewódzkiej nr 988 Babica – Strzyżów – Warzyce. Jej całkowity koszt wyniesie 98 077 960,70 zł,  a planowany termin zakończenia robót budowlanych to 31 października 2019 r. Pełna nazwa projektu brzmi „Budowa obwodnicy m. Strzyżów w ciągu drogi wojewódzkiej Nr 988”.

Inwestycja będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że Wykonawca będzie musiał opracować pełną dokumentację projektową, uzyskać wszelkie wymagane decyzje oraz wykonać roboty budowlane. Na tym etapie nie ma jeszcze konkretnych rozwiązań projektowych. Program Funkcjonalno – Użytkowy, na podstawie którego został ogłoszony przetarg, stanowi koncepcję – zawiera ogólne założenia dotyczące budowy obwodnicy, które podczas opracowywania dokumentacji projektowej mogą ulec zmianie. Podkarpacki Zarządu Dróg Wojewódzkich przykłada także wagę do kwestii środowiskowych, o czym przekonywał Piotr Miąso - dyrektor PZDW. 

 – Poza naprawdę imponującą liczbą obiektów inżynierskich jakie wykonawca będzie musiał wybudować w niedługim czasie, wyzwanie może stanowić teren samej inwestycji. Musimy pamiętać, że jest to dolina Wisłoka, a więc tereny zalewowe, a także skomplikowana i zróżnicowana budowa geologiczna. Występują tu także miejsca zagrożone osuwiskami – dodał.

Radości z nowej inwestycji nie krył starosta strzyżowski Robert Godek, który upatruje w niej szans na rozwój gospodarczy powiatu.

Nie chcielibyśmy żeby droga, która tu powstanie była tylko korytarzem. Chcielibyśmy aby komunikacja była tylko jedną z jej ról, chcielibyśmy by przy tej drodze powstały strefy o działalności gospodarczej, przygotowane do przyjęcia inwestorów. Na pewno Strzyżów dzięki tej inwestycji jako miasto zyska nowe tereny - zmieni się polityka przestrzenna - mówił starosta. 

Odcinek nowej drogi odciąży miasto z ruchu tranzytowego, poprawiając  tym samym bezpieczeństwo jego mieszkańców, a także usprawni komunikację pomiędzy Rzeszowem i południem regionu oraz powiatami wschodniej Małopolski. O budowę drogi od kilkudziesięciu lat zabiegali mieszkańcy powiatu strzyżowskiego. Obwodnica będzie przebiegała zarówno przez tereny zielone (nieużytki), rolne jak i zabudowane, przecinając m.in. ul. Zadworze, Modrzewiową, Południową i Ogrodową. Taki przebieg obwodnicy pozwoli także usprawnienie ruchu drogowego na odcinku Babica – Twierdza.

Grupa Mostostal Warszawa posiada bogate doświadczenie w projektach infrastrukturalnych i budowie dróg. Jest wykonawcą m.in. największego kontraktu drogowego w Polsce – odcinka drogi ekspresowej S8 od węzła „Konotopa” do węzła „Prymasa Tysiąclecia”, a także obwodnicy Kielc, Opalenicy, Koszalina czy Wojnicza.

Strategia spółki zakłada budowanie przewagi rynkowej poprzez dywersyfikację portfela zleceń, co jest możliwe dzięki naszym unikalnym referencjom w różnorodnych obszarach rynku – podkreślał Prezes Mostostalu Warszawa Andrzej Goławski. – Podpisany przez nas kontrakt jest dowodem na skuteczność tych działań i pozwoli wzmocnić pozycję firmy na rynku drogowym. Budowa obwodnicy w Strzyżowie ma duże znaczenie dla infrastruktury lokalnej. Podkreślenia wymaga fakt realizacji tego przedsięwzięcia wspólnie z Mostostalem Kielce. To świadczy o silnej pozycji naszej grupy kapitałowej, która skutecznie potrafi wykorzystywać efekt synergii i efektywnie posługuje się dostępnymi zasobami – dodał.

W ramach zadania przewidziana jest budowa zarówno jednopoziomowych (typu rondo, skanalizowanych lub zwykłych) jak i dwupoziomowych (m.in. w formie wiaduktów) skrzyżowań z drogami i linią kolejową. Lokalnie w strefie skrzyżowań pojawią się dodatkowe pasy lewoskrętów, włączeń i wyłączeń. W sumie ma powstać około 25 obiektów inżynierskich, w tym: 5 mostów (3 na Wisłoku i po jednym obiekcie przez: rzekę  Stobnica i potok Różanka), wiadukty drogowe oraz przepusty.

Inwestycja będzie obejmowała również:

- budowę dróg dojazdowych (serwisowych)

- zabezpieczenie terenów zagrożonych osuwiskami

- budowę chodników w obrębie skrzyżowań i zatok autobusowych oraz przebudowę istniejących

- budowę zatok autobusowych

- budowę oświetlenia w rejonie skrzyżowań typu rondo i skrzyżowań dwupoziomowych

- budowę urządzeń ochrony środowiska, m.in.: ekranów akustycznych, przejść dla zwierząt, urządzeń oczyszczających wody opadowo – roztopowe, zieleni izolacyjnej – w zależności od wskazań decyzji środowiskowej

- budowę układu odwodnienia drogi

- budowę/przebudowę lub zabezpieczenie wszystkich kolidujących urządzeń infrastruktury zewnętrznej występujących w obszarze inwestycji

- wykonanie oznakowania drogi oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Michał Mielniczuk/mat. prasowe PZDW
fot. Michał Mielniczuk
wideo: Sebastian Kieszkowski
Biuro Prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego