W Sanoku powstanie nowy odcinek drogi wojewódzkiej 886 łączący powstającą obwodnicę miasta z drogą krajową nr 28. Dziś umowę na realizację tego przedsięwzięcia podpisał marszałek Władysław Ortyl, dyrektor PZDW oraz wiceprezes MPDiM. Wartość kontraktu opiewa na ponad 21 mln złotych.
Nowy odcinek nie będzie długi, bo zaledwie 1,4 km, ale jak podkreślał marszałek będzie miał duże znaczenie komunikacyjne.
- Chcemy połączyć centrum Sanoka z powstającą obwodnicą. Gdyby był na obwodnicę wjazd rondami tylko z drogi krajowej nr 28 nie byłoby to korzystne z punktu widzenia mieszkańców i z punktu kumulowania się w samym centrum ruchu z kierunku Przemyśla – tłumaczył marszałek.
Dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich podkreślał, że realizacja nowej drogi w Sanoku powinna przebiegać sprawnie, gdyż jest już decyzja środowiskowa, a to znacznie przyspieszy przygotowanie potrzebnej dokumentacji. Mówił też o unijnym wsparciu z RPO na to zadanie.
- Jest to już 17 umowa na inwestycję realizowaną ze wsparciem unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego. Wartość wszystkich umów podpisanych w ramach RPO sięga już ok. 600 mln złotych. Jeśli do tego dodamy jeszcze ok. 100 mln zł. z PO Polska Wschodnia to są to olbrzymie kwoty. A liczba wszystkich realizowanych obecnie przez PZDW inwestycji to aż 116 – mówił dyrektor Piotr Miąso.
Franciszek Kosiorowski – wiceprezes firmy Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów, która jest wykonawcą robót, powiedział, że cieszy się, że jego firma może realizować tę inwestycję
- Deklarujemy, że drogę zbudujemy szybko. Potencjał wykonawczy mamy duży. Dla nas realizacja takiego odcinka to jest prosta sprawa – mówił wiceprezes MPDiM.
W podpisaniu umowy wziął udział burmistrz Sanoka Tadeusz Pióro, który powiedział:
- Bardzo się cieszę z tej dzisiejszej umowy. Dla mieszkańców Sanoka obwodnica jest bardzo ważna, gdyż w miesiącach letnich przez centrum miasta przejeżdża 26 tys. samochodów. Dziękuje również samorządowi województwa, że taka ilość pieniędzy została przekazana na ten łącznik. Gdybyśmy musieli wyłożyć te pieniądze z własnego budżetu to szereg inwestycji, które teraz powstają w mieście nie doszłyby do skutku – mówił burmistrz Sanoka.
Dane dotyczące inwestycji:
Inwestor: Województwo Podkarpackie – Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie
Wykonawca (Konsorcjum): Miejskie Przedsiębiorstwo Dróg i Mostów Sp. z o.o. (Lider),
WOLMOST Sp. z o.o.(Partner)
Wartość kontraktu: 21 384 800,65 zł
Planowany termin zakończenia robót: 31 sierpnia 2018 r.
Planowane jest współfinansowanie projektu z EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020. W kosztach partycypowało będzie miasto Sanok, przekazując na realizację zadania kwotę blisko 4 mln złotych (3 911 807,00 zł).
Inwestycja będzie realizowana w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że wykonawca będzie musiał opracować pełną dokumentację projektową, uzyskać wszelkie wymagane decyzje oraz wykonać roboty budowlane. Te potrwają najprawdopodobniej do końca sierpnia 2018 roku.
Realizacja przedsięwzięcia ma na celu skomunikowanie istniejącej drogi krajowej nr 28 (w miejscu ronda im. Zdzisława Beksińskiego) z powstającą obwodnicą Sanoka. Budowa Łącznika umożliwi również połączenie komunikacyjne miejscowości Płowce i Stróże Małe z centrum miasta Sanok.
Nowy jednojezdniowy (dwa pasy ruchu po 3,5 m każdy z lokalnymi poszerzeniami na łukach poziomych) odcinek drogi wojewódzkiej będzie miał około 1,4 km. i będzie krzyżował się z linią kolejową nr 108 Stróże – Krościenko oraz ulicą Śniegową.
Zakres robót obejmuje m.in.:
─ budowę włączenia do drogi krajowej nr 28 na rondzie im. Zdzisława Beksińskiego
─ budowę skrzyżowania trójwlotowego
─ budowę dróg dojazdowych
─ budowę wiaduktu nad linią kolejową nr 108
─ budowę mostu nad dopływem do Płowieckiego Potoku wraz z zabezpieczeniem koryta potoku
─ budowę ścieżki rowerowej o szerokości 3 m z dopuszczeniem ruchu pieszych, stanowiącą dojście/dojazd do planowanej ulicy Śródmiejskiej i istniejącej ul. Śniegowej
Podczas spotkania marszałek omówił zrealizowane i planowane inwestycje drogowe, które skomunikują Sanok i powiat sanocki ze stolicą Podkarpacia, a tym samym ułatwią podróż w Bieszczady.
Wśród realizowanych już przedsięwzięć jest obwodnica Sanoka, której koszt opiewa na ok. 140 mln zł. Konsorcjum firm realizuje to zadanie w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Na razie trwają prace przygotowawcze. Inwestycja ma być gotowa w lipcu 2019 roku.
Od obwodnicy Sanoka będzie biegł nowy odcinek drogi wojewódzkiej 886 łączący obwodnicę z drogą krajową nr 28. Umowa na jej realizację została podpisana właśnie dzisiaj, tj. 18 lipca 2017 r.
Wśród planowanych inwestycji, które samorząd województwa chciałby zrealizować, marszałek wymienił budowę dwujezdniowej drogi na odcinku od Miejsca Piastowego do Sanoka. Przebudowa 35-cio kilometrowego odcinka według szacunków kosztowałaby ok. 600 mln złotych. Planowane jest podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie pomiędzy województwem i lokalnymi samorządami.
Wpływ na skomunikowanie obszaru Sanoka i Bieszczad – jak podkreślał marszałek - będą mieć również duże drogowe inwestycje, których realizacja nie jest jeszcze ustalona, ale samorząd już o nich myśli. Są to droga ekspresowa S19 z Rzeszowa do Miejsca Piastowego, poprawa połączenia z Przeworska do Sanoka oraz drogi biegnącej wzdłuż wschodniej granicy województwa z Przemyśla przez Kuźminę do Ustrzyk Górnych.
Monika Konopka
Daniel Kozik
Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP