Na ten moment kierowcy czekali od kilkudziesięciu lat. Oficjalnie ruszyły prace przy budowie drugiego mostu na Wisłoce w Mielcu. Dziś dokonano symbolicznego "wbicia łopaty".
Nowy odcinek drogi wojewódzkiej rozpoczynać się będzie w Mielcu na wysokości ul. Kosmonautów, następnie prowadzić będzie przez Złotniki, przez nowy most do Rzędzianowic. Tu rozpocznie się kolejna inwestycja, która jest w trakcie planowania czyli przedłużenie drogi 984 przez Trzcianę do Piątkowca. W ten sposób powstanie nowa, północna obwodnica Mielca, która z obwodnicą południową stworzy pierścień drogowy wokół miasta i całkowicie wyprowadzi ruch ciężkich samochodów.
Wśród osób, które wzięły udział w uroczystym rozpoczęciu budowy mostu znaleźli się m.in.: marszałek województwa Władysław Ortyl, starosta powiatu mieleckiego Zbigniew Tymuła, pełniący obowiązki prezydenta Fryderyk Kapinos, wójt gminy Mielec Józef Piątek, a także inni samorządowcy i radni sejmiku województwa. Obecna była również poseł Krystyna Skowrońska. Nie zabrakło też licznej grupy przedstawicieli mediów.
Marszałek Władysław Ortyl powiedział, że inwestycja, która właśnie się rozpoczyna, była bardzo długo oczekiwana przez mieszkańców Mielca i cieszy się, że wreszcie zostanie zrealizowana, ale nie byłoby to możliwe bez dobrej współpracy:
Cieszę się bardzo, że dzisiaj są ze mną główni gracze z punktu widzenia samorządowego – wójt Józef Piątek, prezydent Fryderyk Kapinos i starosta mielecki. Wszystkie te osoby będą uczestniczyły w procesie budowania tej inwestycji, finansowania – w różnym oczywiście stopniu – mówił marszałek, dodając – Ta inwestycja pokazuje, że potrzebna jest współpraca, dobra wola samorządów w tym radnych. Trzeba też pokazywać, że montaż finansowy i decyzyjny jest dobrą praktyką która tutaj ma miejsce.
O tej przeprawie przez Wisłokę mówiło się kilkanaście lat. Ten jeden most, na którym - jak to się mówi - „wisi” cały Mielec już nie wytrzymuje obciążenia. To dzięki zaangażowaniu samorządu, marszałka mamy ten piękny dzień – mówił z kolei starosta Zbigniew Tymuła.
Dla nas ta inwestycja jest dosyć trudnym zadaniem, ale cieszy mnie to, że w tym regionie bardzo dobrze się współpracuje ze wszystkimi – i z samorządem i z mieszkańcami – jest to dla nas bardzo ważne – mówił z kolei Jarosław Jochymek, dyrektor Budimex S.A. - firmy realizującej inwestycję.
Wartość rozpoczętej inwestycji – mostu wraz z budową nowego odcinka drogi wojewódzkiej, to prawie 40 milionów złotych. Roboty potrwają najprawdopodobniej do końca przyszłego roku.
Blisko 3-kilometrowa, jednojezdniowa droga (klasy G) zostanie wyposażona w 3,5-metrowe pasy ruchu i szerokie pobocza. W ramach zadania powstaną m. in. trzy ronda (jedno w Rzędzianowicach i dwa w Chorzelowie), skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną w Złotnikach, chodniki i oświetlenie w obrębie skrzyżowań. Głównym elementem nowej trasy, stanowiącej część północnej obwodnicy Mielca, będzie most przez rzekę Wisłoka o długości blisko 550 metrów. Obiekt będzie posiadał najwyższą klasę nośności, umożliwiającą poruszanie się pojazdom do 50 ton. Zostanie wyposażony w 7-metrową jezdnię, szeroki chodnik, bariery ochronne i balustrady.
Budowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 984 od Rzędzianowic do Chorzelowa to jedno z 28 zadań realizowanych przez samorząd województwa w tej perspektywie unijnej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.
Do wspomnianej inwestycji planowane są kolejne, komplementarne m.in. wiadukt nad torami i ulicą Sienkiewicza, który ma być wspólnie realizowany przez miasto i powiat mielecki.
Budowa drugiego mostu w Mielcu to dla kierowców doskonała wiadomość, bo od wielu lat jedyna przeprawa przy ul. Legionów jest maksymalnie zakorkowana w godzinach szczytu. Jest to spowodowane coraz większą liczbą samochodów jadących od Tarnowa w kierunku Specjalnej Strefy Ekonomicznej, ale także do szkół i innych instytucji. Najbliższe Mielca przeprawy przez Wisłokę są w Przecławiu oraz w Gawłuszowicach, a także w Borowej w ciągu drogi wojewódzkiej 764 (oddanej do użytku dopiero 4 lata temu). Są jednak zbyt daleko, aby mogły być alternatywą dla kierowców.
Wideo wkrótce.
tekst/fot. Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP