Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na projekt oraz budowę ostatniego odcinka drogi ekspresowej S19 na Podkarpaciu. Chodzi o trasę od węzła Kamień do węzła Sokołów Małopolski Północ o długości ok. 8 km. Oznacza to, że szlak Via Carpatia od Lublina do Sokołowa Małopolskiego o dł. ponad 131 km jest już w realizacji.
W podpisaniu umowy uczestniczył minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Samorząd województwa reprezentował marszałek Władysław Ortyl. Obecni byli także parlamentarzyści, wicewojewoda Lucyna Podhalicz oraz samorządowcy i przedstawiciele wykonawcy.
Inwestycję, za kwotę ponad 286 mln zł zrealizuje firma Budimex S.A. w terminie 34 miesięcy. Wykonawca będzie prowadził prace w systemie „projektuj i buduj” tzn. jego zadaniem będzie zaprojektowanie odcinka drogi ekspresowej, uzyskanie wymaganych decyzji i zezwoleń, budowa drogi wraz z obiektami inżynierskimi i towarzyszącą infrastrukturą oraz opracowanie dokumentacji powykonawczej i uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie.
Opis inwestycji:
Inwestycja swym zakresem obejmuje budowę m.in.:
- dwujezdniowej drogi ekspresowej o dł. ok. 8 km,
- węzłów drogowych w Kamieniu i Sokołowie Małopolskim Północ
- Miejsc Obsługi Podróżnych MOP I „Górno wschód” i MOP I „Górno zachód”,
- Obwodu Utrzymania Drogowego na terenie węzła Sokołów Małopolski Północ,
- 10 obiektów inżynierskich (6 obiektów nad drogą ekspresową - wiadukty w ciągu dróg krzyżujących się z drogą ekspresową, 1 przejście górne dla średnich zwierząt, 1 przejście dolne dla średnich zwierząt, 2 przepusty do celów ekologicznych),
- dróg dojazdowych dla obsługi ruchu lokalnego,
- infrastruktury służącej ochronie środowiska (przejścia dla zwierząt, przepusty, ekrany akustyczne, ekrany chroniące nietoperze siatki wygradzające, urządzenia podczyszczające wody opadowe).
Via Carpatia
Idea utworzenia szlaku Via Carpatia została zapoczątkowana w 2006 r. w Łańcucie przez ministrów Litwy, Polski, Słowacji i Węgier pod patronatem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), wskazuje budowę szlaku jako główny priorytet inwestycyjny. Docelowo Via Carpatia połączy kraje Bałtyckie z resztą Unii Europejskiej oraz jej wschodnimi sąsiadami. Na Podkarpaciu będzie mieć długość 169 km. Cały jej przebieg ma zapewnione finansowanie.
S19 na terenie woj. podkarpackiego
30,1 km - w użytkowaniu
85,1 km – koncepcja programowa w opracowaniu
54,2 km – w realizacji w trybie projektuj - buduj
Na podst. inf. z GDDKiA Monika Konopka
Biuro prasowe UMWP