Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuJakie są najważniejsze kierunki rozwoju gospodarki w obiegu zamkniętym w województwie podkarpackim? O tym można było dowiedzieć się na konferencji poświęconej tej tematyce, która odbyła się w Rzeszowie. Udział w debacie wzieli marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Ewa Draus.

 

W ramach konferencji zaprezentowano przeprowadzone w bieżącym roku badania poświęcone gospodarce obiegu zamkniętego - „Gospodarka obiegu zamkniętego w przedsiębiorstwach województwa podkarpackiego” oraz „Gospodarka cyrkularna w wybranych obszarach społeczno – gospodarczych województwa podkarpackiego jako kierunek zrównoważonego rozwoju regionu.”

W ramach pierwszego badania oceniono potencjał podkarpackich przedsiębiorstw do wdrażania rozwiązań z zakresu gospodarki cyrkularnej. W drugim badaniu skupiono się z kolei na analizie transformacji w kierunku szeroko pojmowanej gospodarki cyrkularnej wśród mieszkańców, administracji samorządowej regionu oraz organizacji pozarządowych. Powstałe w ramach analizowanych obszarów wnioski i rekomendacje, nakreślają kierunki działań w zakresie kształtowania się idei GOZ w województwie podkarpackim.

W konferencji uczestniczyli między innymi: Piotr Przytocki - prezydent Krosna, Mirosław Pluta - zastępca prezydenta Tarnobrzega, dr hab. Joanna Kulczycka - prof. Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią PAN, dr Krzysztof Piróg z Instytutu Badań Ewaluacyjnych Rynkowych i Społecznych IBERIS, Anna Świebocka - zastępca dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Andrzej Porawski - dyrektor biura Związku Miast Polskich oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Pikoń z Katedry Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów na Politechnice Śląskiej.

Marszałek Władysław Ortyl w swoim głosie skierowanym do uczestników debaty powiedział:

Gospodarka obiegu zamkniętego to ważna kwestia dla wszystkich nas, ale i dla samorządów województwa podkarpackiego, które mogą stać się miejscem dobrych praktyk związanych z funkcjonowaniem swoich instytucji komunalnych. Samorządy są również miejscami, gdzie są uruchamiane pewne dokumenty planistyczne i regulacje w odniesieniu do środowiska. Przypomnę, że województwo podkarpackie ma swoją inteligentną specjalizację, którą jest „jakość życia” więc tym bardziej jesteśmy zobowiązani do tego, aby ten dobry stan naszego podkarpackiego środowiska chronić. Trzeba tu aktywnie działać, wdrażać odpowiednie działania oraz instrumenty finansowe – mówił marszałek, jednocześnie podkreślając, że przedsiębiorcy potrzebują instrumentów finansowych, które będą pozytywnie przekładać się na środowisko naturalne:

Wiemy o tym, że instytucje i firmy związane z produkcją muszą w ten system się wpisywać, a będą się tym bardziej wpisywały, jeśli będą miały odpowiednie instrumenty finansowe i będą miały tym samym możliwość realizacji projektów, które będą wpływały pozytywnie na środowisko. Gospodarka o obiegu zamkniętym jest jak najbardziej skierowana do naszych przedsiębiorstw komunalnych i do systemu, w jakim funkcjonują samorządy – powiedział Władysław Ortyl.

Konferencja była skierowana do przedstawicieli różnych środowisk: rządowego, naukowego, społecznego oraz samorządu terytorialnego z terenu województwa podkarpackiego, w tym do przedstawicieli przedsiębiorstw i instytucji dysponujących wiedzą, doświadczeniem i danymi użytecznymi w procesie monitorowania zmian społeczno-gospodarczych zachodzących w regionie.

Konferencja została zorganizowana przez Regionalne Obserwatorium Terytorialne, działające w strukturze Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, w ramach projektu pn. Wsparcie działalności Regionalnego Obserwatorium Terytorialnego w procesie dostarczania niezbędnej wiedzy do zarządzania rozwojem regionu RPO WP 2014 – 2020 ze środków Pomocy Technicznej Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Tekst: Daniel Kozik
Screenshots: Anna Magda
Biuro Prasowe UMWP

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego