Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

nereusKoronawirus, inaczej znany jako COVID-19, ma niszczycielskie skutki na całym świecie. W tych niezwykłych czasach program Copernicus i europejski ekosystem obserwacji Ziemi przyczyniają się do globalnych wysiłków w walce z pandemią.

 

Skoordynowane działania instytucji publicznych, apele o innowacyjne rozwiązania oraz wydarzenia mobilizujące europejskie talenty to tylko niektóre z działań, które są realizowane w obliczu kryzysu.

Komisja Europejska i Dyrekcja Generalna ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej (DG DEFIS), operatorzy satelitarni, służby Copernicus i podmioty, którym powierzono ich realizację, a także Biuro Wsparcia Copernicus pozostają w 100% dostępne, pracując nad zapewnieniem sprawnego funkcjonowania programu Copernicus.

Skoordynowana odpowiedź dzięki informacjom z Programu Copernicus

Od początku kryzysu COVID-19 Unia Europejska, pod przewodnictwem Pani prezydent Ursuli von der Leyen, koordynowała zdecydowaną i zjednoczoną reakcję.

Niektóre środki zaradcze, takie jak np. zamknięcie granic, wprowadzone przez państwa członkowskie w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się COVID-19 spowodowały problemy na przejściach granicznych i w europejskiej sieci drogowej. Wielu europejskich obywateli nie było w stanie wrócić do domu, a ciężarówki przewożące medykamenty i niezbędne towary zostały zablokowane.

Wykorzystując dane z obserwacji Ziemi z satelitów Copernicus Sentinel, Komisja Europejska we współpracy z rządami krajowymi zapewniła szybkie rozwiązanie tych problemów i przywrócenie "normalnego" przepływu ruchu.

Program Copernicus, jego usługi i szerszy ekosystem są gotowe do dalszego udziału w unijnych i światowych wysiłkach na rzecz rozwiązania kryzysu COVID-19.

Aktualne i wiarygodne informacje na temat kryzysu COVID-19 w takich sektorach, jak zdrowie publiczne, podróże, gospodarka itp., można znaleźć na specjalnej stronie Komisji Europejskiej, poświęconej reagowaniu na kryzys COVID-19.

Konkurs Hub Custom Script Contest – edycja dotycząca COVID-19

Jak dane satelitarne mogą pomóc w złagodzeniu sytuacji i dostosowaniu się do kryzysu? Komisja Europejska i ESA chciałyby odpowiedzieć na to pytanie organizując specjalną edycję konkursu Sentinel Hub Custom Script.

Poszukiwani są eksperci w dziedzinie teledetekcji, naukowcy z dziedziny machine learning (uczenie maszynowe) oraz osoby zainteresowane przedstawieniem pomysłów, w jaki sposób dane satelitarne mogą pomóc złagodzić sytuację i dostosować się do kryzysu w sektorach gospodarki takich jak przemysł, handel, transport i rolnictwo.

Grega Milcinski z firmy Sinergise wyjaśnia: "Uczestnicy powinni przygotować zestaw slajdów przedstawiających swoje pomysły, wykorzystujące dane z Obserwacji Ziemi, narzędzia i technologie uczenia maszynowego, które są łatwo dostępne dla wszystkich poziomów umiejętności. Pomysły będą oceniane co tydzień, aby móc je jak najszybciej wykorzystać - obecna sytuacja z COVID-19 potrzebuje takich rozwiązań!".

Dzięki cotygodniowym, miesięcznym i finałowym nagrodom za najlepszy wkład, jest to ekscytująca okazja dla społeczności Obserwacji Ziemi, aby przyczynić się do globalnych wysiłków na rzecz walki z pandemią COVID-19.

Więcej potrzebnych informacji znajduje się pod adresem: https://www.sentinel-hub.com/contest.

Wirtualny hackathon – Space Hacking of COVID-19 Copernicus Hackathon Sofia

W czasie obecnego kryzysu członkowie Sieci Copernicus są mobilizowani do dostarczania wiedzy i rozwiązań, które pomogą w zwalczaniu pandemii. Wirtualny hackathon jest tylko jednym z przykładów takich działań. Druga edycja Copernicus Hackathon Sofia odbędzie się (wirtualnie) w dniach 24-26 kwietnia 2020 roku.

Ma ona na celu połączenie wiedzy i umiejętności bułgarskich specjalistów z dziedziny informatyki, fizyki, matematyki i Obserwacji Ziemi, aby przyczynić się do znalezienia nowych pomysłów, produktów i usług, które pomogą w walce z kryzysem COVID-19.

Hackathon obejmuje tematykę:

  • Monitorowanie dynamiki zanieczyszczenia powietrza podczas pandemii COVID-19 przy użyciu Sentinel-5p;
  • Ocena jakości wody (podstawowe parametry biologiczne) Dunaju i Morza Czarnego podczas pandemii COVID 19, przy użyciu Sentinel-2 i 3;
  • Ocena rozkładu geograficznego pandemii COVID-19 w skali lokalnej i globalnej, przy użyciu danych satelitarnych (Sentinel) i algorytmów sztucznej inteligencji.

Więcej informacji o organizowanym Hackathonie znajduje się na stronie internetowej: https://hackathon.rst-tto.com/en

Aby być na bieżąco z działaniami programu Copernicus, jego usługami i całym ekosystemem, należy śledzić media społecznościowe takie jak: Twitter, Instagram i Facebook.

Można również śledzić konta DG DEFIS i Komisji Europejskiej, aby uzyskać więcej informacji na temat reakcji UE w walce z pandemią COVID-19.

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego