W Zadwórzu na Ukrainie odbyły się uroczystości upamiętniające poległych w bitwie stoczonej na przedpolach Lwowa, których poświęcenie wstrzymało ofensywę sowietów podczas wojny w 1920 r. Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentowała wicemarszałek Maria Kurowska.
Nazywana „polskimi Termopilami” bitwa rozegrała się 17 sierpnia 1920 r. Obrońcy Lwowa dowodzeni przez kpt. Bolesława Zajączkowskiego odpierali natarcia konnej armii Siemiona Budionnego. Walka kosztowała życie 318 z 330 polskich żołnierzy, sam dowódca - chcąc uniknąć rosyjskiej niewoli - popełnił samobójstwo. Bohaterska postawa „Orląt” uniemożliwiła Rosjanom zajęcie Lwowa. Na pamiątkę wielkiej bitwy, w miejscu gdzie została rozegrana - usypano kurhan, na którym umieszczono pamiątkową tablicę z napisem: Orlętom, poległym w dniu 17 sierpnia 1920 r. w walkach o całość ziem kresowych.
W uroczystościach rocznicowych wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: Wicewojewoda Podkarpacki Witold Lechowski, wicemarszałek Maria Kurowska oraz dyrektor Kancelarii Zarządu UMWP Aneta Flis. Byli obecni także przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie: konsul Katarzyna Sołek oraz wicekonsul Marian Orlikowski. Nie zabrakło Marii Mireckiej-Loryś – siostry jednego z dwunastu ocalałych uczestników bitwy. Pojawiły się również reprezentacje organizacji patriotycznych i samorządowców z różnych terenów Polski, m.in. z Przemyśla, Stalowej Woli, Bełchatowa, Rzeszowa, Leżajska, Brzeska i Katowic. Przed wizytą w Zadwórzu, podkarpacka delegacja złożyła kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Obchody w Zadwórzu rozpoczęła msza święta, koncelebrowana m.in. przez wikariusza generalnego Kurii Arcybiskupiej we Lwowie ks. Józefa Pawliczka.
Po nabożeństwie głos zabrała Maria Kurowska, dziękując organizacjom patriotycznym, młodzieży i harcerzom za zaangażowanie w organizację uroczystości.
- Bardzo mnie cieszy, że w tej uroczystości bierze udział młodzież, strzelcy, harcerze, że są młodzi, bo przecież my tym młodym przekazujemy i wiarę, i miłość do Ojczyzny, i wszystkie wartości. I dlatego bardzo serdecznie się kłaniam i gorąco dziękuję wszystkim wychowawcom strzelców, harcerzy, wszystkim, którzy dołożyli trudu, aby oni dzisiaj tu byli. – mówiła wicemarszałek Maria Kurowska.
Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą poległych. Organizacją obchodów zajęły się: Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie i Konsulat Generalny RP przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Michał Mielniczuk
Biuro prasowe UMWP