Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

170220 porozumieniaMszą świętą koncelebrowaną w intencji ojczyzny i polskich rolników, rozpoczęły się w Rzeszowie obchody XXXVI rocznicy Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich. W komitecie honorowym znalazł się m.in. marszałek Władysław Ortyl.

Mszę w kościele katedralnym odprawił bp senior diecezji rzeszowskiej Kazimierz Górny. W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele samorządu województwa z marszałkiem Władysławem Ortylem na czele. Byli także członkowie zarządu: Stanisław Kruczek i Lucjan Kuźniar. Sejmik Województwa Podkarpackiego reprezentował przewodniczący Jerzy Cypryś oraz radny Jerzy Borcz. W obchodach wzięła także udział wojewoda Ewa Leniart. Po zakończeniu mszy, zgromadzeni złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą orędownika spraw chłopskich - abpa Ignacego Tokarczuka.

W 36. rocznicę porozumień, list do uczestników obchodów skierowała premier Beata Szydło, w którym podkreśliła rolę kapłanów angażujących się w pracę na rzecz porozumienia:

Wspominając tych, którzy doprowadzili do podpisania porozumień Rzeszowsko-ustrzyckich, warto zaznaczyć wielką rolę duchownych, na czele z ówczesnym ordynariuszem diecezji przemyskiej, arcybiskupem Ignacym Tokarczukiem. Posługa duszpasterska pełniona przez dzielnych kapłanów pomogła przetrwać trudy strajku okupacyjnego i dawała nadzieję, że polskie umiłowanie wolności zwycięży - napisała premier.

 

Po zakończeniu pierwszej części obchodów, w rzeszowskiej katedrze rozpoczęła się konferencja poświęconą znaczeniu porozumień, wychowawczej roli NSZZ Rolników Indywidualnych “Solidarność”, a także postaci abpa Ignacego Tokarczuka. Podczas otwarcia debaty głos zabrał marszałek Ortyl, podkreślając istotę podpisanych przed 36-laty porozumień, nawiązując jednocześnie do wyzwań jakie dziś stoją przed polską wsią i roli - jaką do odegrania ma samorząd w tym zakresie. Patronat honorowy nad obchodami objął Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński.

Porozumienia Rzeszowsko-Ustrzyckie, podpisane w 1981 r. zakończyły trwający 50 dni ogólnopolski strajk rolników. Dokumenty podpisane w nocy z 18 na 19 lutego w Rzeszowie i 20 lutego w Ustrzykach Dolnych, gwarantowały m.in. nienaruszalności chłopskiej własności i wolności w obrocie ziemią, zrównanie praw rolników indywidualnych z prawami gospodarstw państwowych. Umożliwiły także rejestrację NSZZ RI “Solidarność”. Jej późniejszy przewodniczący i jeden z sygnatariuszy porozumień - Jan Kułaj, chwilę po ich podpisaniu, zakończył strajk wypowiadając znamienne zdanie: Chłopi, Polska nasza!

Michał Mielniczuk
fot. Anna Tworz
Kancelaria Zarządu 

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego