36 lat temu na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadzono w Polsce stan wojenny. W trakcie jego trwania internowano ponad 10 tys. działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób. Wczoraj w całym kraju, także w Rzeszowie wspominano te tragiczne wydarzenia.
Inicjatorem obchodów rocznicowych przy Kościele Farnym w Rzeszowie był Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność”. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy świętej w intencji ofiar stanu wojennego i Ojczyzny. Po nabożeństwie złożono wieńce i kwiaty pod krzyżem misyjnym oraz zapalono znicze.
Samorząd Województwa Podkarpackiego reprezentowali członek zarządu Stanisław Kruczek oraz przewodniczący sejmiku Jerzy Cyrpyś. Na ręce przewodniczącego zarządu regionu „Solidarności” Romana Jakima przekazano list okolicznościowy od marszałka Władysława Ortyla.
Obchodom rocznicowym towarzyszyła kolejna edycja kampanii Instytutu Pamięci Narodowej „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności”. IPN zachęca Polaków do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego zapaleniem o godz. 19:30 symbolicznej świeczki w swoim oknie.
Akcja nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan.
Jakub Czarnota
Kancelaria Zarządu