W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego, który jako inicjatywa Województwa Podkarpackiego i Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie wpisywał się w regionalne obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Działania popularyzacyjne i edukacyjne związane z projektem prowadzone były w oparciu o wystawę roll-upową „Młodzi dla Niepodległej”, która na 18 planszach prezentuje wybrane postawy i zasługi niepodległościowe polskiej młodzieży w ostatnich dekadach zaborów. Adresowana głównie do młodego odbiorcy zawiera jednocześnie w swojej treści i ikonografii sporo wątków regionalnych, co zwiększało jej atrakcyjność wśród podkarpackich odbiorców.
Samo spotkanie odbyło się w gronie organizatorów projektu, autorów poszczególnych części wystawy (dr Irena Kozimala, dr Jacek Magdoń, dr hab. Agnieszka Mirkiewicz, Mateusz Werner) oraz partnerów i interesariuszy wykorzystujących ją w działalności swoich placówek oświatowych i kulturalnych. Wystawa popularnonaukowa „Młodzi dla Niepodległej”, która swój objazd rozpoczęła początkiem sierpnia 2018 r., odwiedziła 42 miejsca na Podkarpaciu. W ramach projektu zrealizowano, przy ekspozycji wystawy, 26 prelekcji oraz 10 quizów historycznych.
Podczas wydarzenia rozdano podziękowania za udział w projekcie dla wszystkich jego instytucjonalnych uczestników (głównie podkarpackich szkół) oraz dyplomy i upominki dla uczniów, którzy najlepiej rozwiązali quiz. Celem spotkania było również omówienie założeń i efektów inicjatywy, wymiana spostrzeżeń i doświadczeń wraz z refleksją nad rozwojem wspólnych przedsięwzięć związanych z edukacją obywatelską i popularyzacją dziedzictwa. Obecni na spotkaniu zgodnie ocenili projekt jako sukces oraz cenny kapitał dla przyszłych działań.
Ostatnim akcentem spotkania było natomiast kuratorskie oprowadzanie po wystawie Żołnierz polski 1914 – 1945. Kolekcja Jana Partyki.
Podsumowanie działań projektowych z 2018 roku nie oznacza zamknięcia inicjatywy. Wystawa „Młodzi dla Niepodległej” pozostaje nadal dostępna dla osób i podmiotów chcących ją wykorzystać do prowadzenia działań związanych z edukacją patriotyczną oraz popularyzacją dziedzictwa narodowego i regionalnego.
Szersze informacje związane z wystawą „Młodzi dla Niepodległej” oraz szczegóły projektu dostępne są u jego koordynatora:
Mateusz Werner, Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 609 702 484.
Mateusz Werner, UMWP
Fot. Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie