- Bardzo się cieszę, że nasza propozycja spotkała się z tak dużym zainteresowaniem dzieci, młodzieży, ich nauczycieli i wychowawców – mówi marszałek Władysław Ortyl, spoglądając na listę szkół, które zgłosiły swój akces do projektu rozwijającego talenty młodych mieszkańców Podkarpacia.
Do Kuratorium Oświaty w Rzeszowie wpłynęło ponad 280 zgłoszeń od szkół z całego regionu, których uczniowie i nauczyciele chcą uczestniczyć w projekcie „Wsparcie szkół i placówek w zajęciach pozalekcyjnych w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19”.
Projekt stworzyły wspólnie Samorząd Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackie Kuratorium Oświaty przy udziale Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, TVP 3 Rzeszów, Radia Rzeszów oraz Wojewódzkiego Domu Kultury i Podkarpackiej Komisji Filmowej.
Wielu uczniów chce obejrzeć sztuki teatralne, które w zapisach filmowych udostępni Teatr im Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Największe zainteresowanie wzbudził w szkołach spektakl poświęcony rodzinie Józefa i Wiktorii Ulmów z Markowej, zamordowanych za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej.
Uczniowie nie tylko chcą teatr oglądać , ale także sami go tworzyć. Liceum Uniwersyteckie w Rzeszowie wystawi Śpiącą Królewnę według Sławomira Mrożka, przedszkolaki ze Świlczy pod okiem swych nauczycieli zagrają w Czerwonym Kapturku, a te z Kolbuszowej zaprezentują fragmenty Baśni Braci Grimm. Wszystko w ramach projektu warsztatów teatralnych, gdzie próby online z młodzieżą szkolną prowadzone będą przez aktorów rzeszowskiego teatru.
Aż 90 szkół zgłosiło swój akces do konkursu recytatorskiego „Polska poezja religijna” – związanego z 100. rocznicą urodzin Św. Jana Pawła II i beatyfikacją Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Tu także uczniowie wezmą udział warsztatach online, prowadzonych przez aktorów rzeszowskiego teatru, by przygotować się do występu konkursowego.
Ponad 100 podkarpackich szkół będzie korzystać z oferty, jaką w ramach projektu stworzyło Radio Rzeszów. 56 szkół zaangażuje swych uczniów w projekt Twórz radio w domu – utwory słowno-muzyczne. Uczniowie będą pod okiem radiowców przygotowywać utwory słowno – muzyczne, a najlepsze - po profesjonalnej obróbce - będą emitowane na antenie Polskiego Radia Rzeszów. Dzieci i młodzież z kolejnych 56 szkół wezmą udział w zabawie w twórców i aktorów w projekcie Twórz radio w domu – słuchowiska. Na warsztat młodych twórców słuchowisk trafi polska klasyka – Aleksander Fredro, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Jan Brzechwa, ale także utwory współczesne , chociażby „Czerwone krzesło” Andrzeja Maleszki.
24 szkoły z Podkarpacia zgłosiły swój udział w projekcie Laboratorium Filmowego. Uczniowie z Mielca, Lubaczowa, Czudca, Krosna i innych miejsc regionu będą zgłębiać sztukę filmową poprzez autorskie tworzenie filmów amatorskich, a także przygotowywanie recenzji filmowych. Ten projekt realizowany jest przez WDK – a konkretnie działająca przy nim Podkarpacką Komisję Filmową.
- Trzymam mocno kciuki za wszystkich młodych i najmłodszych artystów oraz twórców. To na pewno nie będzie standardowa nauka, ale wyzwanie, które z pewnością będzie wymagało wiele pracy, ale także przyniesie mnóstwo satysfakcji i radości - podkreśla marszałek Władysław Ortyl, pomysłodawca projektu rozwijania talentów młodych ludzi w czasie kwarantanny.
Projekt częściowo finansowany będzie przez samorząd województwa podkarpackiego poprzez Wojewódzki Dom Kultury. Najlepszy z przygotowanych przez młodzież spektakli pokaże na swojej antenie TVP3 Rzeszów, a najlepsze występy radiowe zaprezentuje Radio Rzeszów.
We wszystkich projektach praca uczniów musi w pełni respektować przyjęte zasady związane ze stanem epidemii, ma być pracą w domu, kontakt z uczestnikami projektów/ artystami/ekspertami odbywać się będzie online.
Aleksandra Gorzelak -Nieduży
Biuro Prasowe UMWP