Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

200801 powstanieObchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w stolicy województwa podkarpackiego miały w tym roku – ze względu na pandemię – skromniejszy charakter. Ograniczone zostały do krótkiej  uroczystości przy pomniku żołnierzy AK oraz włączenia syren alarmowych o godz. 17.00.

Samorząd województwa reprezentował w uroczystościach wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Cypryś. Obecna była również wojewoda Ewa Leniart. Na uroczystościach pojawili się także reprezentanci wielu innych instytucji, a także kombatanci, harcerze, młodzież ze Strzelca, służby mundurowe oraz mieszkańcy miasta.

Obchody rozpoczęły się od wystawienia przed Pomnikiem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej Podokręgu „Rzeszów” honorowego posterunku już przed godziną 17:00. Pełnili go żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wcześniej zaczęli też schodzić się mieszkańcy miasta. Dokładnie o godzinie 17:00 zabrzmiała syrena alarmowa, która miała przypomnieć, że 76 lat temu, właśnie o tej porze, wybuchło Powstanie Warszawskie.

Modlitwę w intencji poległych i pomordowanych powstańców warszawskich odmówił ks. prałat Władysław Jagustyn, proboszcz parafii p.w. Św. Krzyża w Rzeszowie. Po niej uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i wiązanki kwiatów.

Organizatorami uroczystości byli: żołnierze Armii Krajowej wraz z księdzem duszpasterzem Okręgu Podkarpackiego ŚZŻAK, prezydent miasta Rzeszowa, dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Jego celem było oswobodzenie stolicy spod niemieckiej okupacji, zanim wkroczą do niej wojska Armii Czerwonej. Armia Krajowa oraz władze Polskiego Państwa Podziemnego chciały w ten sposób wystąpić w roli gospodarza niepodległej stolicy, aby nie dopuścić do przejęcia przez sowietów władzy.

Planowano, że powstanie potrwa kilka dni. Walka była jednak zdecydowanie dłuższa, bo zakończyła się w październiku, po 63 dniach. Szacuje się, że w powstaniu zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców. Powstanie było głównie zrywem młodych ludzi, często wręcz dzieci.

Monika Konopka
Biuro Prasowe UMWP

 

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego