Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Miniatura artykułuŚwięto Wszystkich Świętych ma wyjątkowy wymiar w naszej tradycji i kulturze pamięci. Zbliżający się dzień 1 listopada skłonił przedstawicieli samorządu województwa do zapalenia zniczy na grobach osób zasłużonych dla naszego regionu i Ojczyzny, a także w miejscach pamięci narodowej. Do inicjatywy Marszałka Województwa Podkarpackiego dołączyły wojewódzkie instytucje kultury z Krosna, Łańcuta, Markowej, Przemyśla, Rzeszowa i Sanoka.

 

Celem symbolicznej akcji pracowników Urzędu Marszałkowskiego oraz dyrekcji i pracowników instytucji kultury było zapalenie zniczy na grobach osób zasłużonych dla kultury, dziedzictwa narodowego, życia społecznego i Ojczyzny, którzy spoczywają na podkarpackich nekropoliach. Przy tej okazji pamiętano także o bohaterach walk o niepodległość i poległych Rodakach.

 

Na odwiedzonych cmentarzach zapalono znicze na nagrobkach ludzi zasłużonych np. dla kultury (Władysław Bukowski, Kazimierz Osiński, Jan Partyka, rodzinny grobowiec Beksińskich) życia społecznego (rodzina Ulmów, rodzina Ignacego Łukasiewicza, Antoni Kopaczewski, ks. Józef Sondej) czy uczestników walk o niepodległość ojczyzny. Część zniczy zapalono także na zbiorowych upamiętnieniach dedykowanych powstańcom, żołnierzom podziemia, rodakom pomordowanym przez okupantów i agresorów. Zapalono znicze także na rzeszowskich grobach: Antoniego Kopaczewskiego, Jana Pasternaka, por Eugeniusza Kaszowskiego, Józefa Łukasiewicza, Leopolda Lis-Kula, Władysława Świetlickiego, Wiesława Myśliwca, Leszka Kornaka, de Teresy Pasterz, Marty Matczyńskiej, ks. Józefa Sondej, ks. Stanisława Maca oraz Państwa Kopisto.

 

Wymiar inicjatywy jest z całą pewnością symboliczny, gdyż osób i miejsc godnych upamiętniania jest w naszym regionie niezliczona ilość.  Jest ona jednak swoistą zachętą dla wszystkich mieszkańców Podkarpacia do samodzielnego upamiętnienia osób zasłużonych i lokalnych bohaterów podczas wizyt na miejscowych i rodzinnych cmentarzach. Zadbanie przy tej okazji o zaangażowanie najmłodszego pokolenia pozwoli wzbogacić przedsięwzięcie o istotny walor edukacyjny i patriotyczny, jako forma budowy szacunku do dziedzictwa, wspólnoty i poprzednich pokoleń.

Tekst: M. Werner
Departament Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego

Zdjęcia: A. Magda
Biuro prasowe UMWP

Muzeum Historyczne w Sanoku

Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

Muzeum Okręgowego w Rzeszowie

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego