Sierpniowe (2.08.2020) posiedzenie plenarne PWRDS zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami odbyło się w sposób zdalny. Nie przeszkodziło to jednak, by Rada obradowała w pełnym składzie, do którego na mocy Zarządzenia Marszałka Województwa Podkarpackiego Nr 29/2020, w zastępstwie za pana Wojciecha Jarząba, dołączył pan Paweł Pietrusza – reprezentujący NSZZ „Solidarność”.
Jednym z głównych tematów, nad którym skupili się członkowie Rady, była sytuacja Powiatowych Urzędów Pracy w związku ze zwiększeniem zadań wynikających z obsługi Tarcz Antykryzysowych. Z prośbą o omówienie tego problemu zwrócił się przewodniczący Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” pan Roman Jakim, który powiedział: Obecna sytuacja epidemiczna kraju spowodowała nałożenie dodatkowych zadań na PUP-y. Warto zauważyć, że mimo wzrostu obowiązków, dotychczasowy poziom wynagrodzeń tej grupy pracowniczej nie uległ zmianie.
Przewodniczący PWRDS pan marszałek Władysław Ortyl zauważył: Województwo podkarpackie ma swój wkład w działania Tarczy Antykryzysowej. Uczestniczy w tych działaniach również Wojewódzki Urząd Pracy. Ocena wszystkich podkarpackich urzędów pracy i własnych działań podejmowanych na podkarpaciu – jest bardzo dobra. Województwo Podkarpackie jest jednym z lepszych województw, jeżeli chodzi o sprawne wdrażania tego systemu.
Członkowie PWRDS podjęli decyzję, iż Rada drogą korespondencyjną podejmie uchwałę w sprawie wynagrodzeń pracowników Powiatowych Urzędów Pracy. Uchwała zostanie skierowana do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o analizę zaistniałej sytuacji oraz zrównoważenie wysokości wynagrodzeń pracowników do poziomu zbliżonego wysokości wykwalifikowanych specjalistów innych sektorów.
Do udziału w posiedzeniu zostali zaproszeni dyrektorzy poszczególnych PUP-ów wraz ze starostami, a także dyrektor ZUS-u w Rzeszowie pani Ewa Papiewska-Borkowska oraz dyrektor WUP-u w Rzeszowie pan Tomasz Czop.
Paulina Łącka-Łukasik
Kancelaria Zarządu