Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

Zdj. głównePierwsze obrady plenarne Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w 2021 r. odbyły się 22 marca. Zdalne posiedzenie Rady poprowadził nowo powołany przewodniczący Artur Rozmus – prezes Zarządu Podkarpackiego Związku Pracodawców Konfederacja Lewiatan. W oparciu o wytyczne, przewodniczący Rady wybierany jest na czas jednego roku, naprzemiennie reprezentując stronę samorządową, stronę pracodawców, stronę pracowników oraz stronę rządową PWRDS.


Czy brak dostępności zasad rozliczania subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0 ulegnie zmianie? Kiedy nastąpi odmrażanie pierwszych gałęzi gospodarczych? Nad tymi pytaniami dyskutowali członkowie PWRDS, ale także skupili się na sytuacji covidowej na Podkarpaciu, która w pierwszym kwartale br. uległa zmianie.

O dynamicznie narastającej fali zachorowań COVID-19 w województwie mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, która podkreśliła, iż hospitalizacja tak dużej liczby pacjentów – wynoszącej 1700 osób na 2220 dostępnych łóżek dla pacjentów covidowych – to ogromna zasługa lekarzy, pielęgniarek czy ratowników, którzy zostali zaszczepieni. Umożliwiło to uniknięcie sytuacji, w której część szpitali jest wyłączona ze względu na brak personelu, w następstwie ognisk wewnątrzszpitalnych. To także zasługa działań logistycznych dyrektorów szpitali.

 

Ponad 20 mln zł, zostało wyasygnowanych zarówno z budżetu państwa i budżetu wojewody w celu dostosowania podkarpackich szpitali do stosowania na szeroką skalę tlenoterapii, niezbędnej w leczeniu pacjentów cierpiących na niedotlenienie krwi, spadek saturacji – zauważyła wojewoda Leniart, która zaapelowała za pośrednictwem Rady, by wszyscy mieszkańcy Podkarpacia kontrolowali swoje kontakty społeczne, nosili maseczkę, stosowali proste zasady sanitarne, które ograniczają rozprzestrzenianie się groźnego wirusa.

 

Zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej  Mariola Zajdel-Ostrowska mówiła z kolei o działaniach podejmowanych w zwalczaniu pandemii z poziomu administracji samorządowej oraz o programie szczepień, prowadzonym wśród personelu medycznego. Natomiast o trwających konsultacjach do programu rządowego „Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2021”, którego samorząd województwa podkarpackiego też jest Interesariuszem, mówił Paweł Wais dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP.

Program jest konsekwencją wskazania obszaru Polski Wschodniej jako obszaru strategicznej interwencji, szczególnie dostrzeżonego z poziomu interwencji krajowej. Jest zapisany w dokumencie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju z horyzontem czasowym do roku 2030, jak też Strategii Krajowego Rozwoju Regionalnego 2030. W ramach tego programu będą się znajdowały odzwierciedlenia dla dwóch różnych obszarów strategicznej interwencji dla miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze, jak też dla obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją – powiedział Paweł Wais.

 

Członkom PWRDS została także przedstawiona sytuacja szkolnictwa branżowego w Polsce przez zastępcę dyrektora Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Piotra Palutkiewicz, który zreferował wyniki badań przeprowadzonych przez związek w ramach projektu „Zawód na dobry start”.

Jako wojewódzki organ doradczo-opiniodawczy, Podkarpacka WRDS podjęła na posiedzeniu stanowisko poparcia w sprawie systemowej współpracy między Radą Dialogu Społecznego a WRDS-amina na wniosek Prezydenta Konfederacji Lewiatan oraz pozytywną opinię w sprawie samorządowego projektu programu „Podkarpacki Naturalny Wypas III”, o którego koncepcji i głównych przesłankach mówiła Zofia Kochan dyrektor Departamentu Rolnictwa, Geodezji i Gospodarki Mieniem UMWP.

Paulina Łącka-Łukasik

Kancelaria Zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego