Jak wyglądała działalność Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w 2021 roku – o tym można było usłyszeć na posiedzeniu plenarnym podsumowującym działalność Rady w bieżącym roku. Kwestie, które wybrzmiewały na posiedzeniach Rady w bieżącym roku, dotyczyły głównie aktualnej sytuacji w województwie podkarpackim w związku z panującą epidemią COVID-19 oraz wynikającymi z niej zagadnieniami dotyczącymi na przykład zasad rozliczania tarcz PFR, a także problemu długich terminów oczekiwania w sądach. Poruszany był także problem przedłużających się rejestracji samochodów leasingowych dla podkarpackich firm w okresie trwającej pandemii.
W przeprowadzonych działaniach skupiających się na solidarności społecznej oraz na społecznym porozumieniu, była realizowana współpraca z RDS-em oraz innymi wojewódzkimi radami dialogu społecznego. Przykładem tej współpracy była przyjęta uchwała popierająca wniosek zgłoszony przez Konfederację Lewiatan, dotycząca systemowej współpracy RDS z WRDS-ami.
Powinniśmy wskazywać kierunki wzajemnej współpracy między wojewódzkimi radami oraz Radą Dialogu Społecznego. Ważne jest, by budować wspólne relacje oraz wzmacniać ideę wzajemnego wsparcia. Popieranie stanowisk podjętych przez inne rady jest gestem dobrej woli. To dowód otwartości na narodowy dialog oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów występujących w konkretnych województwach – powiedział przewodniczący Artur Rozmus.
Podczas kadencji strony pracodawców, która przewodniczyła Radzie w bieżącym roku, przewodniczący Artur Rozmus wprowadzał na agendę spotkań sprawy zgłaszane przez wiceprzewodniczących każdej ze stron. Kilka spotkań było poświęconych problemom pracowników służby zdrowia w związku z nowelizacją ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego, w sprawie którego apelowało Forum Związków Zawodowych. Dzięki kompromisom oraz wzajemnym ustaleniom członków Rady, niektóre sprawy procedowane na poziomie wojewódzkim były kierowane do władz centralnych.
W grudniu odbyły się dwa posiedzenia Podkarpackiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego – 8 grudnia i 17 grudnia. W posiedzeniu 8 grudnia udział wziął prawie cały skład prezydium na czele z wojewodą Ewą Leniart oraz marszałkiem Władysławem Ortylem.
Na mocy ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego, w oparciu o którą działa PWRDS, kadencja przewodniczącego trwa jeden rok. Zgodnie z ustaleniami przewodnictwo w 2022 roku obejmie przedstawiciel strony związkowej, dlatego też nad przyszłorocznymi obowiązkami związanymi z organizacją prac oraz realizacją zadań rady, będzie czuwał – prezes Okręgu Podkarpackiego Związku Nauczycielstwa Polskiego – Stanisław Kłak.
Tekst: Paulina Łącka-Łukasik
Zdjęcia: Paulina Łącka-Łukasik
Michał Hubala
Kancelaria Zarządu