W Paryżu rozpoczęła się jedna z największych imprez lotniczych na świecie Paris Air Show. Wśród blisko 2500 wystawców jest wspólne stoisko Województwa Podkarpackiego, Rzeszowa i Doliny Lotniczej.
Oficjalnego otwarcia stoiska dokonał marszałek Władysław Ortyl. Gościem krótkiej uroczystości był ambasador Polski we Francji Andrzej Byrt. W otwarciu wzięli udział również wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko oraz prezes Doliny Lotniczej Marek Darecki.
- Nie mogło nas tutaj zabraknąć. Naszą główną inteligentną specjalizacją jest lotnictwo i kosmonautyka. Paris Air Show to przede wszystkim spotkania biznesowe, którym poświęcone są pierwsze dni tej imprezy. Dla mnie szczególnie ważne były rozmowy z przedstawicielami Departament Handlu Międzynarodowego Stanu Waszyngton. To bardzo ważny i kluczowy dla nas partner. Po naszej wizycie w Chicago to ciąg dalszy starań samorządu województwa o jak najlepszą współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Kierunek Amerykański jest dla nas priorytetowy – powiedział marszałek Władysław Ortyl.
- Jesteśmy już po raz czwarty na targach lotniczych w Paryżu. Nasz udział w tej prestiżowej imprezie jest niezwykle istotny dla promocji miasta i regionu. Cieszymy się, że robimy to wspólnie z województwem i Doliną Lotniczą – dodał wiceprezydent Rzeszowa Stanisław Sienko.
W trakcie otwarcia stoiska prezes Doliny Lotniczej Marek Darecki dokonał symbolicznego przyjęcia do klastra francuskiej firmy Mecafi. Przypomniał, że Dolina Lotnicza, mimo przegranego przetargu na śmigłowce wciąż bardzo dobrze się rozwija, a jej firmy planują utworzenie nowych miejsc pracy.
Na podkarpackim stoisku wystawione są m.in. modele (skala 1:10) śmigłowca Black Hawk oraz samolotu M28, produkowane w PZL Mielec, elementy silników z WSK Rzeszów, a także mniejsze elementy wyposażenia samolotów z firmy Poltra ze Stalowej Woli.
Marszałek spotkał się również z przedstawicielami firm Hispano Suiza, Pratt&Whitney oraz Safran. Był także na stoisku firmy Sikorsky Aircraft i rozmawiał z wiceprezesem firmy na Europę Środkową i Azję Caroline Vandedrinck. Wieczorem z kolei zaplanowane jest spotkanie z Urszulą Majorkiewicz, dyrektorem Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej we Francji oraz koktajl w polskiej Ambasadzie.
Targi potrwają do niedzieli. Towarzyszą mu efektowne pokazy lotnicze. W programie lotów jest m.in. samolot Bombardier, w którym część silnika powstaje w Dolinie Lotniczej, a także produkowany w polskiej firmie Margański&Mysłowski Plauner Swift. Pierwsze dni przeznaczone są na rozmowy biznesowe dla firm, inwestorów. Od czwartku ekspozycje i pokazy będą dostępne dla publiczności. Organizatorzy szacują, że tegoroczną imprezę odwiedzi ponad 180 tysięcy zwiedzających.
Tomasz Leyko
Rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego
Fot. biuro prasowe