Otwórz/zamknij mapę strony
Strona archiwalna, zawiera treści umieszczane w okresie od stycznia 2011 do marca 2022 roku.

IMG 20190616 180022Już po raz jedenasty północna część Podkarpacia zamieniła się w poligon. Wszystko za sprawą militariady w Nowej Dębie, która przyciągnęła tłumy nad tereny parkowo-rekreacyjne ,,Nad Zalewem”. Udział w przedsięwzięciu wzięła Ewa Draus, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.


W ramach militariady tradycyjnie już odbyła się rekonstrukcja „Bijcie na mnie. Naszych już tu nie ma! Głusiec 1944” z udziałem samolotu i efektów pirotechnicznych. Obserwatorami wydarzenia byli m.in.: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec, dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie płk Marek Grabek, starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł oraz burmistrz Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesław Ordon.

– Militariada podkreśla militarny charakter Nowej Dęby. Już po raz jedenasty część miasta zamienia się w pole bitwy z wykorzystaniem czołgów, grup rekonstrukcyjnych i innego sprzętu ciężkiego. Warto dodać, że Nowa Dęba zaprasza swoich mieszkańców oraz wszystkich, którzy chcą przyjechać i poznać unikalny charakter miasta podczas największej imprezy militarnej w regionie – powiedziała wicemarszałek Ewa Draus.

W trakcie militariady odbyły się pokazy tematyczne. Nie zabrakło atrakcji w postaci dynamicznych pokazów militarnych i przejażdżek pojazdami wojskowymi. Z kolei dużym zainteresowaniem cieszył się ciężki sprzęt, bo Wojsko Polskie tradycyjnie wystawiło pojazdy bojowe, lekkie i ciężkie oraz inny sprzęt pozostający na jego wyposażeniu. Najbardziej dociekliwi mogli obejrzeć go z wewnątrz, a nawet wypróbować niektóre urządzenia jak np. wykrywacze metali.

Wyjątkowe stoiska zbrojeniowe zaprezentowały Zakłady Metalowe DEZAMET oraz Huta Stalowa Wola. To firmy skupione w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, które swoją działalność zapoczątkowały przed II wojną światową w ramach COP-u. DEZAMET obchodzi w tym roku swoje 80-lecie. Jako Wytwórnia Amunicji Nr 3 w Dębie dał podwaliny dzisiejszej Nowej Dębie. Obecnie swoją flagową działalność skupia na produkcji militarnej, m.in. dla Polskich Sił Zbrojnych.



Tekst i fot.:
Krzysztof Witek
Kancelaria Zarządu

"Herb Województwa Podkarpackiego"

 
 
 
 

Copyright © Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie
al. Łukasza Cieplińskiego 4, 35-010 Rzeszów, tel. 17 850 17 00, fax. 17 850 17 01
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.www.podkarpackie.pl
Godziny urzędowania: od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30

Znak promocyjny Województwa Podkarpackiego